טעו וברחו: הפלסטינים הלכו רחוק מדי

המשבר בשיחות עם ישראל שהתרחש השבוע לא מפתיע: תמיד כשהפלסטינים נאלצים לקבל הכרעות קשות, הם נסוגים לאחור. אלא שבנוסף להתחמקות, הם הציבו השבוע תנאים לא הגיוניים שככל הנראה לא יאפשרו חזרה לעסקת פולארד המקורית. וגם: איך אפשר להבין מה אבו מאזן רוצה?

ניצני המשבר הופיעו כבר לפני חודש (חדשות 2)

להערכת גורמים בישראל, הפלסטינים הלכו השבוע רחוק מדי כשהביאו למשבר בשיחות ופנו לאו"ם - והם הבינו שעשו שגיאה. השרה לבני ועו"ד מולכו הבהירו למתווך האמריקני אינדיק, שההפרה הפלסטינית הייתה מהותית ויסודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אלא שלמרות זאת, בישראל עדיין מעריכים שאם הפלסטינים יחזרו בהם מהגשת האמנות לאו"ם, ניתן יהיה לחדש את המשא ומתן. עם זאת, יהיה בעייתי מאוד לחזור לעסקת פולארד המקורית.

לפלסטינים נגרם נזק חמור בדעת הקהל בישראל. שוב, כמו בימי אולמרט, רואים שכשהם מגיעים לשלב קבלת ההכרעות - הם בורחים. אבו מאזן גם ברח וגם טעה השבוע. דרישותיו המטורללות להכיר במזרח ירושלים כבירה הפלסטינית ולשחרר עוד אלפי אסירים לא עלו בכלל בשיחות.

לפיד ולבני מגבים את נתניהו באומרו שאבו מאזן הגזים, ובנט אומר שדווקא יש פה הזדמנות לעשות "אקזיט" מהמו"מ ולומר: "אין עם מי לדבר". בממשלה קיימת אחדות דעים שהאשם במשבר הוא דווקא אבו מאזן.

הסימנים למשבר: ההתעקשות של אבו מאזן, ההזנחה של וושינגטון

לא בטוח שעסקת פולארד ניתנת לשחזור (חדשות 2)
המשבר שהגיע לשיאו השבוע, התחיל כבר לפני יותר מחודש, כשאבו מאזן התייצב בבית הלבן לפגישה עם הנשיא אובמה - וסירב לדבר על הסכם המסגרת שקרי שאף שהצדדים יגיעו אליו. "עד שלא ישוחררו האסירים", אמר לאובמה, "לא נדבר על המסגרת".

ייתכן שניצני המשבר ההוא בפגישה של השניים בבית הלבן מעידה על ההזנחה של האמריקנים את אבו מאזן. אין איתו קשר ישיר - לא מכיוון ישראל ולא מכיוון ארצות הברית. אבו מאזן שייך לדור הישן של יצירת קשר ישיר ופגישות בארבע עיניים לליבון הסוגיות השונות שעל הפרק. פעם, למשל, ראש השב"כ היה מגיע אליו לשיחות שכאלה. מישהו צריך לדבר איתו ולהבין מה יש לו בבטן.