המשא ומתן נכשל. הפתרון: חתירה להסדר מעבר – ולא להסדר קבע

המגעים בין ישראל לפלסטינים הגיעו השבוע למשבר שכמעט ופוצץ את השיחות. הסיבה: הרצון הפלסטיני להשיג תמיד "עוד" אבל גם ההתעקשות האמריקנית לחתור להסכם קבע ולא להסדר ביניים ארוך טווח. אלא שנראה שהסדר מעבר שכזה הוא הדרך היחידה להתקדם בשיחות

הפתרון למשבר: חתירה להסדר ביניים (רויטרס)

המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים נכשל. כל הצדדים יודעים את זה. אלא שלא לישראל, לא לפלסטינים ולא לאמריקנים יש עניין לומר שזה הסוף. אין בהנהגה או בציבור הפלסטיני רצון ל'מדינונת' קטנה שתמורתה הם יעשו ויתורים בעניינים המהותיים ביותר עבורם: הפליטים, מעמדה של ירושלים וכדומה. הם היו רוצים מדינה משלהם - אבל בלי סוף סכסוך וקץ התביעות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל, שאל בזמנו את הפלסטינים 'מה אתם רוצים?', והם ענו לו?: 'עוד'. מסלול הפנייה לאו"ם, אותו אימצו השבוע והפרו את ההסכמות עם ישראל וארה"ב, מאפשר להם להגיע לסוג של מדינה תחת כיבוש - זאת כדי להמשיך ולהתמיד בסכסוך. עד כדי כך שבתוך שנה עד שנתיים הם יזרקו את רעיון שתי המדינות לפח.

אהוד יערי (חדשות 2)

מזכיר המדינה קרי והשליח מרטין אינדיק, סירבו לשקול כל דרך חלופית שהיא לא הסכם קבע, כשהיעד האמיתי הוא ללכת ללא פחות מסוף הסכסוך. אלא שמה שהאמריקנים לא מבינים הוא שהדרך היחידה להתקדם הוא חתירה להסדר מעבר בלבד. כל זמן שהאמריקנים לא יילכו בכיוון הזה, נמשיך לראות מו"מ רצוף משברים. ממשלת ישראל חייבת לפנות לאירופה ולארה"ב ולומר: אנחנו מוכנים להסדר מעבר נדיב. אם לא ,רעיון שתי המדינות יקרוס סופית.