ארץ לא קדושה

אסף יחזקאלי צפה מקרוב במופע הכי מדובר היום. הוא ראה כיצד הבעות פניו של השחקן הראשי מתחלפות בדקות, התרשם מכוכבת המשנה שגנבה את ההצגה ומהמספר הכול יודע שנתן את הטון. מאחורי הקלעים של משפט הולילנד

כבר לא. אולמרט וזקן (רויטרס)

אל הכרעת הדין הקודמת בעניינו הגיע אולמרט בפנים נפולות, ויצא כששמש זורחת גדולה של זיכוי שוזפת את פניו. קשה היה להמציא תהליך הפוך יותר היום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל האולם נכנס ראש הממשלה לשעבר כשעל פניו תקווה לזיכוי מחמת הספק, תקווה לדחייה בהכרעת הדין, תקווה שאותו 'זיהום ההליך' שעליו הלינו יועציו תחלץ אותו ותסייע לו בשלב מתקדם יותר. דא עקא, שתי דקות אל תוך הדיון וכבר התברר שהכרעת דין תינתן גם תינתן - ובראשה הוזכרו נאשמים אחרים, 11, 12, 13 שזוכו מחמת הספק הקל. המספר שמונה לא היה בהם, ושמונה הרי זה המספר שלו. מכאן שתהיה הרשעה, ותהיה הרשעה בשוחד - כי זה סעיף האישום היחיד כלפיו - ופניו של אולמרט נאטמו.

בשעה וחצי שלאחר מכן, זה היה מבט ישיר אל השופט או מבט נפול אל השעון ואל הנעליים. ראש הממשלה לשעבר פכר את אצבעותיו ולאחר שהסתיים פרק מספר שמונה - הפרק שלו - ניכר היה בו שהוא מאבד סבלנות.

יוצאים חוצץ

אסף יחזקאלי (חדשות 2)

האולם בקומה השישית - זה שמארח את הדיונים שבהם כולם רוצים להיות - היה כצפוי פקוק עד אפס מקום. חשרת גלימות שחורה כיסתה את חציו הנמוך, ועננת לפטופים רעשנית את חציו הגבוה והאחורי. איילה חסון, כמנהגה, צילמה באיי פד - הפעם ללא התלוצצות עם הנאשם. דן מרגלית, כמנהגו, הצטנף בפינה. ואמיר דן, יועץ התקשורת, לקח על עצמו את מלאכת החציצה בין מי שהיה ראש הממשלה למי שראתה בו את מפעל חייה.

לא היה בכך צורך: זקן לא ניסתה לגשת, אולמרט ממילא ממוגן בידי שני מאבטחים, וביניהם סגל א' של חשודי פרשת הולילנד בשלבים שונים של התיישבות. למודי הכרעות דין מצולמות, לא אנשים כאולמרט וזקן ייתפסו יושבים על ספסל הנאשמים. הם נעמדים ליד ספסל הנאשמים (כאילו שיש הבדל). השופט רוזן לא מהסס ובשניה שהצלמים יוצאים הוא מקניט את נאשם מספר שמונה: אין לך מקום לשבת? והאמת היא, שספסל הנאשמים צפוף עד מאד.

מכורכם מכולם היה דני דנקנר. חייכן מכולם היה לופוליאנסקי. זקן ישבה עם הגב אל העיתונאים וקשה היה לזהות את הבעת פניה. אבל בטון דיבור אחד לא ניתן היה לטעות: זה של השופט דוד רוזן. במשפט הראשון העיף לכל הרוחות את בקשתה של המדינה לדחות/להפריד/לשמוע/להציג עיסקה, מה שהיה מכניס את כולם לתסבוכת גדולה ותקדימית.

את הקלילות שבה איין את האופציה של דחיית ההכרעה, אני משווה לקלילות שבה זיכו שלושת השופטים בירושלים את אביגדור ליברמן לפני מספר חודשים (הטון היה "למה בכלל באתם. הנה הזיכוי, חבל שביזבזתם זמן"). תדמיינו מישהו אומר ממש מהר: "טוב, בקשת המדינה מאתמול על כל חלקיה כמובן נדחית"... ומיהר אל התוכן.

השופט רוזן פתח סוגריים וסגר סוגריים, כיוון אל פרקים בהכרעה המלאה וחזר אל התמצית, ליהטט בין הנאשמים ואף חרג מהתמצית הכתובה כדי להסביר נקודה זו או אחרת. ולא היסס לדפוק על השולחן כדי להמחיש את הדחייה המוחלטת שלו את גירסת אולמרט וזקן באשר לתפקידו של דכנר ובאשר למהותם של הכספים שהועברו מכאן לשם.

רוזן אמר בשלב מסוים שגם הוא קורא עיתונים. וכי אין בכוונתו להתייחס בשלב הטיעונים לעונש לפריטי מידע חדשים אלא אם יהיה מדובר במידע מפורט שקשור לניקוי אורוות השחיתות השלטונית. בכך הודה דה פקטו כי ההליך אכן התחיל להזדהם בעקבות העיסקה התמוהה עם זקן - וכי רק מידע קרדינלי יישמע בשלב הבא. מישהו מדבר על שיבוש? תואיל המדינה ותנהל תיק חדש ואחר. מבחינתו, אפשר היה להתחיל בטיעונים לעונש מחר, וגם זה רמז יותר מעבה לחוסר הנכונות שלו להתעסק עכשיו עם עדה שפרקליטיה מתעקשים כי חצתה קווים והחליטה להילחם בשחיתות.

מדי דקה או שתיים הגיע משפט מפתח, כזה שזוכרים: היריעה חשפה מערכות שלטון שהתרקבו והרקיבו לאורך השנים - ומולן, סתירות שהתגלו פה ושם בעדות עד המדינה היו טבעיות ומצופות מגילו ומצבו; עדותו בעייתית - אך היא אבן תושבת במסכת של שיחוד שיטתי של פקידי ציבור; לופוליאנסקי שיווה לנגד עיניו מטרות נעלות - אך במקביל שקע בפלילים; וכך עוד ועוד.

"אולמרט מתאר את דכנר אדם נודניק, קמצן, יהודי עם מקל, אדם לא צלול, שהיה צריך לגרש מהחדר? המציאות נטוותה באופן אחר לגמרי באותם ימים! הרעים בקולו. אולמרט לדידו ביקש להקין את דכנר גם במחיר של אמירת שקר בבית המשפט. הפסיפס העובדתי הנסיבתי שנבנה בבית המשפט היה, לדעתו, מושלם.

בשלב המסחרה הקטן (והמתבקש) על מועד הטיעונים לעונש, הבחין רוזן את עניין שולה זקן: אני ארצה פירוט (לגבי מעשיה וראיותיה), כפי שראיתם לא מדובר בפקידה זוטרה, לא מישהי שסטתה, זה גורם מרכזי שנטל מאות אלפים לעצמה, גורם עצמאי - לא תמיד עשתה הכל בידיעת נאשם 8. אני ארצה לדעת בדיוק מה אתם מבקשים. (אני מבין מכאן רמז לכך ששולה זקן תתבקש לספר גם על מעשי שחיתות שאינם קשורים לאולמרט אלא גם לעצמה).

"אם מדובר בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב - אם מדובר בשיבוש מהלכים, אזי אין כאן מהלך גדול, כי ידעתם שהשתיקה שלה מסיבות מסוימות... אור הקביעות שלי, אם יש ניקוי אורוות יש לשקול את הדברים ברצינות. תצטרכו לעשות כל שלאל ידכם כדי שאקל בעונשה - לא בגלל הסכם איתה - השופט דפק על השולחן - "מילים על שיבוש זה לא רציני בשלב הזה" - אני רוצה פירוט!" האולם צחק - כולם הרי רוצים לשמוע מה יש באותן ראיות חפציות נסתרות שהעבירה זקן לחוקרים - אבל יותר מזה, לכולם ברור שזה יהיה שלב הטיעונים לעונש המורכב ביותר שנראה לאחרונה במשפט הפלילי.