תג מחיר: המערכת חייבת לשנות טקטיקה

סדרת הכתבות על תופעת "תג מחיר" ניסתה לענות על השאלה כיצד המדינה בעלת יכולות מודיעיניות מעולות כמו ישראל לא מצליחה להתמודד עם קבוצה קטנה של ביריונים. דווקא גודלן הקטן של הקבוצות מקשה על חדירה אליהן, והנערים גם מכירים את השיטות של השב"כ. במערכת הביטחון מודים: "חייבים להחליף דיסק"

"דבר אחד אני לא מבין", אמר לי אבו מחמד. "איך זה שאתם, מדינה גרעינית, בעלת היכולות הצבאיות והמודיעיניות הטובות במזרח התיכון, לא מצליחים להתגבר על חבורה של פרחחים, פושעים, שמבקשים רק לפגוע בנו ובכם? הרי ברור לך שבסופו של דבר 'העשבים השוטים האלה', כמו שאתם מכנים אותם, יכו בכם - אתם התחנה הבאה".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אוהד חמו

על השאלה הזאת, שנשאלה בחצות הלילה בקוסרא, לאור מדורות השומרים הפלסטינים, אני מנסה להשיב בסדרת הכתבות הזאת. כיצד יתכן כי ישראל נכשלה בטיפול בתופעה הבזויה הזאת ולא מצליחה להתגבר על מה שהמשטרה והשב"כ מגדירים כטרור?

לצד המוסר המעוות של אותם אנשים, קיימת גם הפרקטיקה. הרי לא צריך להיות נביא כדי לשער מה עתיד להיות אם מבצעי התג מחיר ילכו צעד אחד רחוק יותר. אם בקבוק התבערה יתלקח בתוך המכונית הפלסטינית ויהיו נפגעים בנפש. אם הוא יתלקח בבית בשעה שתושביו נמים את שנתם. או לחילופין - אם אותם פעילי ימין ירדו לאחד הכפרים כדי להכות חקלאי או רועה צאן חלשים כפי שקורא לרוב, יתפסו על ידי הפלסטינים באירוע, שהפעם יסתיים ביותר מכמה מכות יבשות או אפים שבורים.

"הם פועלים בקבוצות סגורות", מספרים במערכת הביטחון. כמה עשרות נערים בלבד שנמצאים בתיחום גיאוגרפי ידוע, אלא שקשה מאוד לחדור אליהם. בניגוד לקבוצות ימין אלימות שפעלו בעבר, כאן מדובר בנערים סוררים, שמשלבים שנאת ערבים ואנרכיה. נערים חסרי מסגרת, סמכות הורית או רבנית, כאלו שמוצאים את פורקנם בפגיעה בערבים. "אנחנו יודעים לרוב מי הם או מי עומד מאחורי פיגועים ופעולות שנאה כאלו ואחרות", מוסיפים שם.

אוהד חמו (חדשות 2)

אלא שכאן טמונה הבעיה - היכולת של המשטרה והשב"כ להציג ראיות קבילות בבית משפט מצומצמת במקרה הטוב, לא קיימת במקרים רבים מאוד. גם העובדה כי רבים מהם מכירים את שיטות הפעולה והחקירה של השב"כ לא מסייעת.

אז איך בכל זאת ניתן להתגבר על כך? "המערכת צריכה להחליף דיסק", אמרו במערכת הביטחון. "שילוב של שינוי בחקיקה, הגדרת פעילי התג מחיר כארגון טרור והאלמנטים המשפטיים והחקיקתיים הנלווים לכך ומערך ענישתי מרתיע - רק הצעדים האלו יפסיקו את התופעה".

"מדוע אתה רץ להגן על הפלסטינים?", נשאלתי כמה פעמים השבוע. "מדוע אינך מתעסק בטרור הפלסטיני, באבנים ובבקבוקי התבערה שהם מיידים עלינו, בבניה הלא חוקית ובקשיי השכנות?". אמת, כל זה חשוב וראוי לעיסוק נפרד. אבל במקרה הזה - מדובר בנגע שלנו שצמח בקרבנו, כזה שבינו לבין העקרונות היהודיים והאוניברסאליים אין דבר וחצי דבר, נגע שאם לא יטופל עלול לאיים על כולנו.