קרב הוזלת מחירי הדיור: איזו תכנית טובה יותר?

שרי האוצר והשיכון הציגו בימים האחרונים שתי תכניות שונות להוזלת מחירי הדיור: בעוד לפיד מעוניין בקידום תכנית 0% מע"מ על דירה לזוגות צעירים, אריאל מקדם את תכנית "מחיר מטרה" לפיה מכרזים יינתנו לקבלנים שיציעו את המחיר הנמוך ביותר לדירה. איזו תכנית טובה יותר? והאם יש סיכוי לשינוי אמיתי במחירי הנדל"ן בקרוב

האם בקרוב תהיה ירידה במחירי הדיור? (רויטרס)

בשבע השנים האחרונות עלו מחירי הדירות בישראל בשיעור של 80% - תקופה ארוכה בה אף אחד לא עשה דבר נגד הנסיקה במחירים. פתאום, בשבוע אחד, מציגים שני שרים בכירים בממשלה שתי תכניות משמעותיות להורדת מחירים - ונראה שרק בגלל יריבות פוליטית על הקרדיט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרים לפיד ואריאל רצו להציג כל אחד את תכניתו לפני האחר- וכתוצאה מכך, לציבור מוצגות שתי תכניות לא שלמות ולא אפויות. בתכנית של לפיד, שמעוניין שצעירים ייהנו מהטבת 0% מע"מ בעת רכישת דירה חדשה, יש קשיים משפטיים משמעותיים עקב ההעדפה הברורה של יישום ההנחות על יוצאי צבא - מה שהביא לכך שאין לה קריטריונים ברורים ובפועל, גורם לכך שהתכנית תובא לאישור הכנסת רק בעוד חודש וחצי.

אלא שגם בתכנית של אריאל יש קשיים: אין עליה הסכמה בין הדרג הפוליטי למקצועי ואין לה בכלל קריטריונים מוגדרים. הם אמורים להיות מובאים לאישור קבינט הדיור רק בעוד כמה שבועות.

תכנית אחת טובה יותר מהשנייה, אך המבחן יהיה ביישום

קרן מרציאנו (חדשות 2)
ובכל זאת, איזו תכנית טובה יותר? נראה שזו של השר אריאל - כיוון שהיא סוף סוף מעניקה הנחה משמעותית שהמדינה נותנת על מחירי הקרקע. עם זאת, כמו שלמדנו בשנים האחרונות, המבחן המשמעותי של התכנית יהיה ביישום. בשלב זה, לא ברור אילו מהתכניות תיושם ובאיזו דרך.

בסופו של דבר, יהיו קריטריונים גם לתכנית 0% מע"מ וגם לתכנית "מחיר מטרה", אלא שזוגות שירכשו דירה חדשה לא יוכלו לקבל את שני סוגי ההנחות על דירה ויצטרכו לבחור באחת מהן. זאת, כאמור, אם התכניות הללו בכלל ייצאו לפועל.