חשיפת מנהרת הטרור - פגיעה קשה בפיגוע המדף של חמאס

חמאס השקיע מיליוני שקלים במנהרה שצה"ל חשף, כדי שזו תשמש למהלך משמעותי. רוני דניאל על הניסיון של הארגון לגמד את האירוע – והאפשרויות העומדות בפני הצבא. וגם: ההוכחות שמדובר במנהרה שפעלה גם בימים האחרונים

המנהרה שנחשפה השבוע (דובר צה"ל)

חשיפת מנהרת הטרור על גבול הרצועה היא פגיעה מאוד רצינית בחמאס שהמנהרות הביאו לו עד כה את ההצלחות הכי גדולות שלו, שהגדולה שבהן היא חטיפת גלעד שליט. המנהרה כלל הנראה נחפרה במשך חודשים ארוכים, אולי אפילו שנה ויותר. דבר כזה נועד להשיג הישג דרמטי מבחינתם, וכשהוא נחשף מדובר בהחלט בפגיעה קשה בפיגוע המדף שהם תכננו וביכולות שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בארגון כינסו אתמול מסיבת עיתונאים כי הם מנסים לגמד את הפגיעה בהם. חמאס נמצא בלחץ גם מהצד המצרי שסוגר מנהרות, גם מצדה של ישראל, ומלחץ פנימי בתוך רצועת עזה. הם צריכים לספר סיפור שמדובר במנהרה ישנה כי הם השקיעו בה מיליונים רבים כדי שתשמש אותם למהלך משמעותי.

בחמאס מבינים שמדובר בהפרה של הבנות מבצע "עמוד ענן" וגם לכן טענן כי מדובר במנהרה ישנה. עם זאת, מה שיש בתוך המנהרה מלמד שעבדו בה גם בימים האחרונים, ולכן הטענה שלהם לא נכונה.

רוני דניאל (חדשות 2)

הפעלת כוח ברצועה - למקרים חמורים יותר

אוגדת עזה ופיקוד דרום מנסים במאמץ מתמשך לחשוף מנהרות. בנוסף, יש אפשרות של הפעלת הכוח ברצועה, אותה שומרים למקרים אחרים וחמורים יותר.

הפרמטר הביטחוני, כ-100 מטרים בתוך רצועת עזה, שסביבו נמצאה המנהרה, מלמד שצריך להמשיך ולפעול בעומק ולחשוף מטענים ומנהרות. המנהרה כשלעצמה לא מצדיקה בינתיים פעולה צבאית. אם הם היו מצליחים להחדיר חס וחלילה דרך המנהרה כוח רב של חמושים, כדי לתקוף ישוב או לבצע פיגוע חטיפה, אז ישראל הייתה יוצאת למהלך משמעותי יותר.