פרשנות: ישראל צריכה להימנע מלהפוך לבריון השכונתי

ישראל הגיבה בעוצמה נגד מטרות צבא סוריה ואותתה לאסד כי היא רואה בו אחראי להנחת המטען בגדר הגבול. עם זאת עליה להיזהר לא להפוך לכלי שרת עבור ארגוני המורדים השונים, שמנסים לגרות את ישראל לפגוע במשטר. רוני דניאל בטור פרשנות

מתיחות בגבול, ארכיון (חדשות 2)

שעות ספורות בלבד חלפו מפיצוץ מטען החבלה שהופעל נגד ג'יפ הסיור של צה"ל וגרם לפציעתם של ארבעה חיילים ועד לרגע שבו ישראל הגיבה בתקיפה נגד מטרות אסטרטגיות של צבא סוריה. במערכת הביטחון מפנימים שבגזרה, שבמשך שנים נחשבה לשקטה ביותר, מתחילים להתגבש כללי משחק חדשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

התגובה המהירה מבהירה שישראל לא מוכנה לקבל מצב שבו מטענים מופעלים נגד חייליה ולאפשר לאזור להפוך לדמוי הגבול בעזה. מנגד ישראל לא צריכה להפוך לבריון השכונתי ולפעול ככלי שרת עבור ארגונים כאלה ואחרים בסוריה, שמנסים לעורר פרובוקציה על מנת שישראל תגיב ותתקוף את המשטר הסורי.

תמונת המודיעין בסוריה מורכבת מאוד לאור מלחמת האזרחים שמפלגת את המדינה. עם זאת ישראל הבהירה בתקיפת חיל האוויר כי היא רואה באסד כנושא באחריות לשקט שהופר בגדר הגבול. ישראל תקפה בסיסי צבא סורים ובכך לקחה צד תוך שהיא אומרת כי יש קשר בין מניחי המטען לצבא הסורי ולמשטרו של אסד.

רוני דניאל (חדשות 2)

מלחמת האזרחים בסוריה החלה לפני שלוש שנים, ולאורך התקופה הזו הצליחה ישראל להישאר מחוץ למאבק הפנימי, אך כעת נראה שהלוקסוס הזה עומד להיגמר. לאסד יש הרבה מה להפסיד אם הוא יכניס אותנו לקלחת ולא ברור אם יש לו בכלל אינטרס לעשות זאת. ישראל אותתה הלילה לנשיא הסורי - השאר אותנו מחוץ לתמונה או שתיפגע.

אסור לישראל לקבל פגיעה בחיילים לאורך הגבול ולא צריך לחטט בדיוק מי אחראי לכך, סוריה היא שנושאת באחריות ולכן הפגיעה הקשה שהתרחשה הלילה. אבל צריך להיזהר לא להפוך למשרתי האינטרסים של עשרות הארגונים שמנסים לפגוע במשטר - ויכולים לעשות זאת במחי הנחת מטען, מהלך כזה יהווה כניסה למלחמה לא לנו ומזה צריך להימנע.