מי הניח את המטען בגבול סוריה?

אם הנחת המטען בגבול היא פעולה של חיזבאללה הרי שהדבר מעיד על חולשתו של הארגון, שמסווה פעולה מתוך סוריה. אפשרות נוספת היא כי מאחורי הנחת המטען עומד ארגון אסלאמי קיצוני יריב. כיצד תפעל ישראל לאור ההתרחשויות? פרשנות

פינוי החיילים הפצועים, היום (חדשות 2)

מוקדם עדיין לקבוע מי עומד מאחורי הנחת מטען החבלה בגבול סוריה, שפיצוצו גרם לפציעתם של ארבעה חיילי צה"ל. ייתכן כי מדובר בפעולה של ארגון חיזבאללה, בין אם ישירות ובין אם על ידי שליח, אך באותה מידה אפשרי כי האחריות לאירוע מונחת לפתחו של ארגון אסלאמי קיצוני יריב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האזור שבו אירע הפיצוץ נמצא בשליטת המורדים בסוריה, אך המורדים אינם מקשה אחת ומורכבים מקבוצות רבות, שבהן גם קיצוניים אסלאמיים שיש להם עניין ברור לפגוע בישראל. בנוסף לכך, אותם גורמים קיצוניים הם יריבים עיקשים של חיזבאללה ואחראים גם על פיצוץ מכוניות תופת במעוזי חיזבאללה בלבנון.

אם אכן חיזבאללה עומד מאחורי הנחת המטען, בתגובה על הפצצת שיירת הנשק בגבול סוריה-לבנון בחודש שעבר, הרי שיותר מכל הדבר מעיד על חולשת הארגון. הניסיון להסוות את האחריות על ידי פעולה מתוך סוריה עשוי להעיד על חשש מחשיפה, מתוך ידיעה כי פעולות ישירות עשויות להיתקל בתגובה קשה של צה"ל.

כבר זמן רב מעריכים בצה"ל כי נוכח מלחמת האזרחים בסוריה, סביר מאוד שגם המציאות לאורך קו הגבול ברמת הגולן תשתנה. זו גם הסיבה שבגללה פרשו בצה"ל מערכות תצפית לאורך כל קו הגבול ואף הקימו במקום גדר כבדה.

רוני דניאל (חדשות 2)
ייתכן שעם ריבוי התקריות הביטחוניות באזור הגבול עם סוריה, יהיה על ישראל לשנות את התנהלותה לאורך גדר הגבול. הגידול בהנחת המטענים הוא עובדתי, אך מוקדם לקבוע האם הוא מעיד על שינוי של ממש במציאות לאורך הגבול.

המציאות לאורך הגבול הסורי תיקבע בין היתר על פי התגובה של צה"ל לכל אירוע. ככל שהתגובה תהיה חריפה יותר ותבהיר באופן ברור יותר כי פעולות כאלה אינן מקובלות, ככל שיקדימו לפגוע במניחי המטענים - כך גובר הסיכוי לשיפור במצב.

המשימה העומדת לפתחו של צה"ל בשלב זה היא להשלים את כל הדרוש השלמה לאורך הגבול, בין אם מדובר בהגברת התצפיות ובין אם בהוספת מכ"מים. על צה"ל להיות ערוך לזהות את המחבלים בדרכם להניח את המטען ולפגוע בהם בטרם יוציאו את תכניתם לפועל.