לא הפסקת אש, אלא הפוגה

מאז הודעת הג'יהאד על הפסקת אש, הספיקו פעילי הארגונים ברצועה לבצע שני שיגורים של רקטות לעבר ישראל. מדובר בהודעה בלבד, שאינה מבוססת על הסכם רשמי כתוב - ולא בכדי. סבב הלחימה הבא, כך מתברר, נמצא ממש מעבר לפינה. פרשננו לענייני צבא וביטחון רוני דניאל מסביר מדוע

רוני דניאל (חדשות 2)

הסכם הפסקת האש שהושג, לכאורה, בדרום הגיע הודות למעורבותם של המצרים, שהעבירו לחמאס ולג'יהאד את ההסכמה הישראלית כי שקט ייענה בשקט. אולם, בפועל אין הסכם של ממש עם הג'יהאד. לא נוסח שום מסמך בנושא ואין לסיכום הזה סעיפים כאלה או אחרים.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של רוני דניאל

בימים אלה חמאס מצוי תחת לחץ כבד שמופעל עליו מצד מצרים. לכן, כשהמצרים מדברים בחמאס מקשיבים היטב. למרות שעיקר הירי מיוחס לג'יהאד האסלאמי, חמאס היה למן ההתחלה שותף פעיל מאוד בתכנון סבב הלחימה, שבו הוא פעל בתיאום מלא עם אנשי הג'יהאד.

גם ישראל וגם חמאס נכנסו לסבב הלחימה הזה מתוך כוונה להפסיק אותו מהר ככל האפשר, ושניהם ישובו לחדש אותו בעתיד הקרוב מהטעם הפשוט שישראל לא תוכל להימנע מהכנסת כוחות אל שטח עזה - הסיבה שבגינה נפתח הסבב.

מדובר ברצועה צרה של 100 מטרים הנפרשת לאורך כל הגדר, בשטחה הפלסטיני, שאליה מזרים צה"ל כוחות שסורקים אחר מטענים שפעילי הג'יהאד ממשיכים להניח באזור.

אם זו אכן דרישתם והתנייתם של הארגונים בעזה, צה"ל לא יוכל להימנע מכך בשום דרך, מה שכאמור מכין את הקרקע לסבב הלחימה הבא.