פיצוץ קרוב במו"מ עם הפלסטינים - רגע המבחן של ממשלת נתניהו

לקראת שחרור האסירים הפלסטינים הבא שצפוי להתרחש בקרוב, הממשלה תעמוד בפני מבחן לא פשוט: לאשר שחרור אסירם ערבים-ישראלים. אם עד אז, ישראל והפלסטינים לא יחתמו על הסכם מסגרת והמו"מ יתפוצץ, השרה לבני תצטרך להחליט אם היא נשארת בממשלה שלא מובילה לשום מקום, או עוזבת. לפיד יעזוב בעקבותיה - והממשלה תתפרק

רגע המבחן של הממשלה מתקרב (יוסי זילברמן, חדשות 2)

ההכרעה בעניין המו"מ עם הפלסטינים הולכת ומתקרבת. לוח הזמנים מתקצר מאוד עקב כך שהפעימה הרביעית והאחרונה של שחרור האסירים הפלסטיניים מתקרבת - והממשלה תידרש לאשר גם אותה כדי להמשיך בשיחות עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלא שהפעם, הוויכוח סביב שחרור האסירים צפוי להיות מהותי הרבה יותר - כיוון שרשימת המשוחריים תכלול גם ערבים ישראלים - דבר המעורר מחלוקת רבה בממשלה. אם עד לפעימה הרביעית של שחרור האסירים, הצדדים לא יחתמו על הסכם מססגרת - המו"מ עלול להתפוצץ, ואז יגיע המבחן הגדול של השרה הממונה על המו"מ, ציפי לבני.

במקרה של פיצוץ השיחות, לבני תצטרך לבחור: האם היא ממשיכה לצעוד בנתיב שלא מוביל לשום מקום ונשארת בממשלה בכל זאת או אומרת: 'עד כאן, אני לא יכולה להמשיך ללכת עם נתניהו'. אם לבני ומפלגתה "התנועה" יעזבו את הממשלה, גם לפיד ומפלגתו יעזבו מיד אחריה. לפיד לא יוכל להרשות לעצמו ממשלה שלא מקדמת את התהליך המדיני.

ומה בדבר חלופות? העבודה בראשות הרצוג ודאי לא תיכנס לממשלה שכבר לא מקדמת את התהליך המדיני, דרעי מש"ס והחרדים ינקמו בנתניהו על שדחה אותם עוד קודם - וגם לא ייכנסו לממשלה, כך שהסיכון שבפיצוץ השיחות גדול מאוד. והוא עשוי להיות קרוב מאוד.