תפיסת ספינת הנשק האירנית: פסטיבל תקשורתי מוגזם?

יומיים לאחר ההודעה על תפיסת הנשק האירנית שהכילה עשרות טילים ארוכי טווח, פרשני "אולפן שישי" רוני דניאל ואמנון אברמוביץ' מסכימים שהמבצע היה מוצלח אבל גם חלוקים על אופן הסיקור התקשורתי. האם היה מקום לסיקור כה נרחב ולמאמצי ההסברה המידיים בהם נקטה ישראל?

המבצע היה מוצלח, החגיגות אולי מוגזמות? פרשני חדשות 2 אמנון אברמוביץ' ורוני דניאל אמנם מסכימים ביניהם שמבצע ההשתלטות על ספינת הנשק האירנית בלב ים שלשום בוצע בהצטיינות יתרה, אך הם חלוקים בשאלה האם הסיקור התקשורתי סביב הלכידה הדרמטית לא יצא מפרופורציות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בעשור האחרון היו עשרות מבצעים כאלה, ואף עמוקים ומורכבים יותר - היו כאלה שהתנהלו גם בחשאי אצל ראשי המוסד, והדבר לא נודע. נשק כבד שקוע היום בים האדום ובים התיכון בעקבות המבצעים הללו", טוען אברמוביץ'.

לדבריו, "ראש אמ"ן לשעבר האלוף במיל' עמוס ידלין הגדיר את ישראל כמדינת 200 אלף טילים - המדינה הכי מאוימת מכולן. גם ראש אמ"ן הנוכחי, האלוף אביב כוכבי חזר, על הגדרה דומה. אז עוד כמה עשרות בודדות של טילים? זה לא מה שהיה הופך את האיום על ישראל לממשי הרבה יותר".

אברמוביץ' מזכיר כי לפני שנתיים פרסם פיקוד העורף את מפת הטילים שיש בידי החמאס והג'יהאד עם טילים שמגיעים עד תל אביב. גורמי אמ"ן אף הוסיפו אז שיש להם גם טילים שמגיעים רחוק יותר מתל אביב. "עם כל הכבוד לגורמי המודיעין שבהחלט ראויים לשבח, הפסטיבל סביב תפיסת הספינה מוגזם", אמר.

"הטילים שנתפסו על הספינה היו משנים את התמונה"

הטילים שנתפסו על הספינה (דובר צה"ל)
לעומתו, גורס רוני דניאל שהמבצע הזה של צה"ל הוא חשוב מאוד, וכי הסיקור התקשורתי סביבו כלל לא היה מוגזם. "אף אחד לא יכול להבטיח הצלחה של לכידת ספינות כאלה. זה משחק קשה ובעייתי מאוד ומנסים להונות את גורמי המודיעין שעוקבים אחרי ספינות כאלה - והפעם זה הצליח", אמר.

לדבריו, לתפיסת הספינה יש חשיבות עליונה, כיוון שהכילה טילים ארוכי טווח שנשאו חומר נפץ במשקל של 175 קילוגרמים - פי עשרה מהטיל שפגע בבניין בראשון לציון במבצע "עמוד ענן". לכן, יש להפיץ את דבר התפיסה - שאילולא היתה מתרחשת, הייתה עשויה להוביל לתגובות אלימות וקשות יותר של צה"ל כנגד החמאס בעזה שטרם ראינו כמותן.

ומה בנוגע להסברה? בתחום הזה, טוען דניאל, שבארץ תמיד מתלוננים - לא משנה כיצד פועלים. "אם היו עושים מבצע כזה ולא מנצלים אותו להסברה - היו אומרים: ואיפה הייתה ההסברה הישראלית? אז גם כשעושים מבצע כזה ומנצלים אותו לצרכים האלה, אומרים שזה מוגזם? מה שהאירנים העמיסו על הספינה הזו היה מביא לתוצאות דרמטיות בשטח. לא בטוח שמסע ההסברה יצליח, אבל לא לנסות? לא לספר שאירן היא ספקית טרור?".