פרשנות: המטען בגבול הצפון לא מפתיע

האם המטען בגבול רמת הגולן הוא הנקמה שהבטיח נסראללה על תקיפת מצבורי התחמושת בלבנון, שפרסומים זרים מייחסים לישראל? אם כן, זה מצביע בעיקר על חולשה של חיזבאללה. אם מדובר בפעולה של ארגון מורדים איסלמיסטי מסוריה זה מחזק את הנחת היסוד של צה"ל לגבי חוסר המשילות בגבול. ייתכן שהצבא ותושבי האזור ייאלצו להתרגל

רוני דניאל (חדשות 2)

גבול רמת הגולן השתנה משני הצדדים: ההבנה בצד הישראלי שהשקט שאפיין את הגבול הזה לא בהכרח יישמר הביאה את צה"ל לבנייה מהירה של גדר שמגובה באמצעי תצפית מגוונים כדי לזהות כל דבר מהעבר האחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנגד, בצד הסורי, לכל אורך קו הגבול יש מובלעות שונות של ארגונים שונים, ארגוני מורדים שונים וגם מיליציות מקומיות שבעיקר שומרות על כפר אחד או עיירה קטנה אחת. מה שבטוח הוא שאין משילות לאורך קו הגבול, וכל ארגון שנמצא שם יכול לקבל, אם הוא רוצה בכך, החלטה לבצע פיגוע.

מול האפשרות הזו צה"ל נערך ברמת הגולן. אין זו פעם ראשונה שמטען מונח על הגדר. הפעם, למרבה המזל, המטען הופעל על סיור של צה"ל באיחור ואיש לא נפגע. יש הערכות שניסיון הפיגוע של היום בוצע בהנחיה של חיזבאללה, נקמה כמובטח על מה שהעיתונות הזרה דיווחה כפגיעה של מטוסי חיל האוויר הישראלי במצבורי תחמושת על אדמת לבנון.

אם זו אכן פעולה בהנחיית חיזבאללה, זה מצביע בעיקר על חולשה ולא על כוח. ההבטחות של נסראללה כיוונו למשהו הרבה יותר גדול, שייתכן שעוד יבוא - לא בהכרח מגבול לבנון - מחשש לתגובת צה"ל.

עם זאת, ייתכן מאוד שמדובר בפעולה של הארגונים האיסלמיסטים בסוריה וזה רק מחזק את הערכת היסוד של צה"ל. הגורמים שנאחזו לאורך קו הגבול - פניהם לסילוק משטר אסד, אבל עד אז הם ינסו לחמם את הגבול ובהחלט ייתכן שזו תהיה מציאות שצה"ל ויישובי רמת הגולן יצטרכו להתמודד עמה.

נכון לעכשיו הארגונים השונים עסוקים במלחמתם הפנימית בסוריה, אבל הרי כבר ראינו לפעמים גם ירי או הנחת מטען שכוונתה לפגוע בסיורי צה"ל לאורך קו הגבול. בשורה התחתונה: אף אחד לא הופתע מהאירוע, זה היה צפוי, אבל צריך לקיים מאמץ מודיעיני רצוף כדי שלא נופתע מדברים חמורים יותר.