בין פחד מוות לתקווה: יומן על סף מלחמה

הפגישה שלנו עם אנשיו של פוטין נערכה במשעולי החושך שבין אודסה לחצי האי קרים כשהותקפנו ע"י חמושים. קודם לכן, בהפגנה נגד פוטין, פגשנו באנשים שעבורם החיבוק של אמא רוסיה הוא סיוט ובילדים מצויידים באלות שמוכנים להילחם עד טיפת הדם האחרונה. על הקולות, התחושות והמראות בין רוחות המלחמה

דחפו והחרימו ציוד. אילוסטרציה (AP)

כביש חשוך. 300 ק"מ של נסיעה בין אודסה לחצי האי קרים מאחורינו. המישורים העצומים של אוקראינה מקיפים אותך מכל מקום.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אוהד חמו

19:00 בערב. הכל חשוף מסביב כשנכנסנו לחצי האי באחת משתי הדרכים היבשתיות היחידות שמובילות אליו. אלא שהאי במצור.

אחרי שנכנסנו, נתקלנו בקבוצת חמושים, ספק אנשי הצבא הרוסי, ספק מיליציה פרו רוסית מקומית. הם הורידו אותנו בצעקות והתחילו לבדוק אותנו. כשראו את הקסדות והשכפ"צים שלנו הם יצאו מכליהם. אחר כך הוסבר לנו שהלאומנים האוקראינים שהתעמתו עם תומכי פוטין בקייב הסתובבו עם ציוד דומה.

הרגשנו מה זה פחד מוות. כשניסינו להסביר מה מעשינו כאן - הושתקנו. אחר כך הם הביטו בתמונות שצילמנו כמה שעות קודם לכן ובהן נראים מפגינים אנטי רוסים קוראים קריאות נגד פוטין. אז התנהגות החיילים הפכה לאגרסיבית ממש. הם החלו לדחוף אותנו, החרימו ציוד ואפילו גנבו כסף.

זו הייתה הפגישה הראשונה שלנו עם אנשיו של פוטין בחצי האי קרים, אחרי שהערב השתלטו על המקום באופן מלא.

תמימות או אומץ לב? ארכיון (רויטרס)

ילדים רעולי פנים אוחזים אלות

הבוקר נפתח באווירה שונה לגמרי. באודסה צילמנו הפגנה פרו-מערבית שמשתתפיה קראו להוצאתו של פוטין מחצי האי קרים. החשש הגדול של המשתתפים שם היה כי הם הבאים בתור, וכי חצי האי קרים הוא רק המתאבן בדרך לפלישה רוסית למזרח אוקראינה, מאותם אזורים שבהם נשמר כאן רוב רוסי.

בין המפגינים היו הרבה נשים וצעירים, אבל גם מבוגרים, כאלה שראו כמעט הכל, וחזרה לעידן הסובייטי ולחיבוק הדב של אמא רוסיה נדמית עבורם לסיוט הגרוע מכל. בשולי ההפגנה נתקלנו בקבוצה של צעירים, חלקם ילדים ממש, רעולי פנים שאוחזים בידיהם אלות. הם הצהירו כי הם נכונים להילחם עד טיפת הדם האחרונה ברוסיה אם זאת תפלוש לאוקראינה.

בין רוחות מלחמה (חדשות 2)

"כיבוש רוסי גרוע ממוות"

לנגד עיניהם של כולם עמד הניסיון של גיאורגיה לפני שש שנים. "ההיסטוריה חוזרת פעמיים, פעם כטרגדיה ופעם כפארסה", אמר אנגלס, וחשש כי הפארסה הזו תהיה על חשבונם.

אני לא יודע אם זה היה ביטוי של אומץ לב יוצא דופן או נאיביות אמיתית, אבל כששאלתי אותם כיצד הם מתכוונים לעמוד בידיים חשופות מול מכונת המלחמה הרוסית אם זו תחליט אכן לממש את איומה - תשובתם היתה כי כיבוש רוסי גרוע מוות.

אלא שככל שנסענו מערבה והתקרבנו אל חצי האי קרים, נתקלנו ביותר ויותר תומכי רוסיה. גם כאלו שהסתובבו בגלוי ובגאון עם הדגל האדום של ברית המועצות לשעבר. המסר היה ברור.

כל העיניים נשואות לחצי האים קרים אבל לא פחות חשוב מכך, האם תתפתחנה מהומות או עימותים בהרי המזרח בין תומכי פוטין למתנגדיו, דבר שעלול לשתק ברוסיה את העילה לפלוש לאוקראינה.

אוהד חמו הוא שליח חדשות 2 לאוקראינה.