אוקראינה: הכרזת מלחמה? בדיחה בקול רם

כשהקופה מתרוקנת, ואין כסף אפילו לליטר אחד של דלק – הצהרות על שליחת טנקים ומיליוני חיילי מילואים הם לא יותר מאשר בדיחה. אז למה בכל זאת מצלצל ראש ממשלת אוקראינה הזמני בפעמוני המלחמה? פרשנות

הכוחות באוקראינה (AP)

בקרים כרגע לא מתנהלת מלחמה. יש השתלטות שקטה של הרוסים על נקודות מפתח - השתלטות שהיא בניגוד למשטר המרכזי בקייב, אבל לא בניגוד לתושבי חצי האי קרים, שמהווים אוטונומיה בתוך אוקראינה כולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מי שמלבה את הרוחות שם כרגע, לתפיסתי, זה דווקא הממשל הזמני בקייב. מדובר באותם מהפכנים, שמנהיגם, ראש הממשלה הזמני, הכריז היום על גיוס כל מיליון חיילי המילואים.

ראש הממשלה אמנם מכריז עם גיוס ומלחמה מול פוטין - אבל זה לא רציני. למה הוא בכל זאת אומר את הבדיחה הזו בקול רם?

לאנשים שהשתלטו על השלטון בקייב, יש שיאמרו הלוחמים למען דמוקרטיה, אחרים יאמרו בנדיטים - אין כסף לנהל את אוקראינה, אין להם גרוש בקופה. ההערכה היא כי חובם עומד על 35 מיליארד דולר, את ינוקוביץ' עצמו מאשימים בגניבה של 37 מיליארד. אין להם שום דבר.

במצב כזה האם ראש הממשלה החדש במדינה יכול לשלוח טנקים? האם הוא יכול להזיז מיליון חיילי מילואים? להאכיל אותם? להורות להם לאן לנסוע? הרי אין להם כסף לשלם עבור ליטר אחד של דלק.

ערד ניר (חדשות 2)

אז למה בכל זאת הממשל החדש עושה את זה? הם רוצים את אובמה, מרקל והאיחוד האירופי - מאחוריהם. הם רוצים שייתנו להם כסף, שיממנו אותם, שיעזרו.

הם אומרים מצידם - 'אנחנו מוכנים לעזור, הרי אתם דמוקרטים כמונו. אבל יש לנו תנאים משלנו'. עמידה בתנאים של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית - יהיה דבר קשה להתמודדות. עדיף להגיע למצב של מלחמה ולגרור את העולם המערבי לסיוע.