פרשנות: מי את באמת יוליה טימושנקו?

הפיכתה של יוליה טימושנקו לסמל המאבק באוקראינה מטילה צל כבד על המניעים האמיתיים מאחורי חילופי השלטון במדינה. טימושנקו, שנכלאה לאחר שגרפה רווחים באופן לא חוקי מעסקאות גז בהן הייתה מעורבת, מסמלת חילופי מחנות אינטרסנטיים באוקראינה ולא את החופש אותו מבקשים האזרחים

מי את באמת יוליה טימושנקו? (רויטרס)

אין ספק שאוקראינה הפכה בשבועות האחרונים לזירת במאבק ציני בין פוטין לבין המערב - האיחוד האירופי וממשל אובמה. האם הציפייה של אזרחי אוקראינה לעתיד טוב ומערבי יותר אכן תתממש?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבחן ההפיכה באוקראינה יהיה מבחן המנהיגות: כל עוד יוליה טימושנקו היא סמל המאבק הזה וסמל המהפכה הזאת, לא יהיה ניתן להגדיר את המהלך כמהפכה דמוקרטית אלא מדובר במאבק שליטה במשאבי המדינה.

מהפכה שכזאת תביא לחילופי מחנות ולא לחילופי שלטון. טימושנקו היא לא לוחמת חופש. היא אופורטוניסטית שעשתה הון רב על גבו של העם האוקראיני ועכשיו מנוכסת באופן ציני על ידי המערב - האיחוד האירופי ואובמה.

אזרחי אוקראינה משמשים ככלי משחק

"נסיכת הגז" כינו אותה על שום האימפריה שהקימה כשנפלה ברית המועצות. מעולם, עד רגע זה, היא לא חשפה מה שוויה. היא הייתה ממובילי המהפכה הכתומה בשנת 2004 יחד עם ויקטור יושנקו, היא הגדילה את הונה, בגדה ביושנקו, חברה לינוקוביץ' ואז בגדה גם בו.

צר לי על האוקראינים שאיבדו חיים עבור המהפכה שהיא הסמל שלה. צר לי על האוקראינים שבמהרה יתפכחו מהאשליה ויבינו שהם כלי משחק בידי כוחות גדולים מהם - מגיע להם הרבה יותר.