לפיד הצליח בסוף לפגוע לחרדים בכיס

פרשנות: למרות שחברי הכנסת החרדים לעגו לכוונת לפיד להקפיא את המימון לישיבות, בסוף הכסף נעצר במשרד החינוך ולפיד הוכיח שהוא רציני. עם זאת, חוק השוויון בנטל המדובר לא באמת מציע שוויון אמיתי בנטל - לחילונים אין עילויים? ולמה חרדים צריכים להתגייס בגיל שונה מחילונים, או לשרת באחיזת עיניים של שירות אזרחי?

250 שקל זה גם סכום רציני עבור החרדים (יונתן סנדל, פלאש 90)

עצירת התקציב לישיבות שתלמידיהן לא מתגייסים כואבת להם בכיס - אפילו 250 שקל בחודש הוא סכום משמעותי עבור החרדים. הפגנות החרדים היום נגד המהלך ונגד חוק הגיוס מראות שהקיצוץ הוא אכן סיפור חשוב עבורם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הסיפור התחיל ביום שלישי לאחר פסיקת בג"ץ, כשלפיד הודיע מיד שהוא עוצר את הכסף לישיבות. חברי הכנסת החרדים, בעיקר מיהדות התורה, עשו ממנו צחוק ואמרו שמדובר בקשקוש. הם ציינו כי הכספים עבור חודש פברואר כבר עברו, וסירבו להתרשם מהצהרת לפיד. אז שר האוצר לפיד החליט לעשות עליהם רושם והורה לנסות לעצור את הכסף, ובאמת הכסף עצר במשרד החינוך רגע לפני העברתם לישיבות. בעקבות המהלך חרדים יצאו להפגין, כנראה לאחר שהבינו שהצהרות לפיד רציניות.

אך מעבר לקיצוץ התקציב, יש ויכוח גדול על החוק לגיוס בני הישיבות שיוגש במרץ - חוק שכאילו מדבר על שוויון בנטל, אך למעשה זוהי הבדיחה הגדולה. איך אפשר לקרוא לחוק הזה שוויון בנטל? אם אתה חילוני אתה מתגייס בגיל 18, ואם הצבא רוצה הוא לוקח אותך לכל חיל קרבי שהוא יחליט, אבל אם אתה חרדי אומרים לך שבגיל 18 אתה יכול לבקש דחיה של שנה ועוד דחייה ועוד דחייה, ואולי להתגייס בגיל 21 או אפילו בגיל 24, שאז אתה כבר נשוי עם ילדים ולצבא לא כדאי לקחת אותך כל כך, וגם אתה לא רוצה להיות קרבי.

נחמיה שטרסלר (חדשות 2)

חוץ מזה, חרדי יכול לבחור בשירות אזרחי, בעוד לחילוני לא נותנים בכלל את האפשרות הזו. השירות האזרחי לחרדים הוא גם כן אחיזת עיניים  - השירות מוצג כשירות בקהילה, ובסוף מתברר שזה בתוך ישיבה, אז זה לא שירות אמיתי.

מה שהכי מרגיז אותי זה שמדברים על מכסות ועל 1,500 עילויים בתורה שפטורים לחלוטין מגויס. האם לחילונים אין עילויים, שלומדים מחשבים, רפואה, ספרות או ביולוגיה? רק לומדי התורה הם עילויים? אנחנו לא צריכים לקבל את זה- זה שוויון לא אמיתי וזה חוק לא אמיתי. הגיע הזמן שכולם יתגייסו בגיל 18 ללא הבדל - חילוני, דתי או חרדי.