אבו מאזן מנצח במלחמה על דעת הקהל

יו"ר הרשות הפלסטינית נערך ליום שאחרי השיחות ומנסה לכבוש טריטוריות נוספות בדעת הקהל העולמית. בדרך, הוא מציע שתי הצעות המתאפיינות בנדיבות ובפרגמטיות - שמותירות את ישראל עם תדמית של "סרבנית שלום" ברחבי העולם

הקרב על דעת הקהל, אבו מאזן (רויטרס)

אבו מאזן מנצל את תדמית הסרבנית שדבקה בישראל על רקע הקיפאון במשא ומתן, ומצליח להשיג לעצמו יתרון במלחמה על דעת הקהל העולמית בהצגת יוזמת שלום משלו. לא מדובר בכוונה כנה מצדו לגבש הסכם שלום עם ישראל, שכן הוא אינו סבור שניתן יהיה לעשות זאת מול הממשלה הנוכחית, אלא בניסיון מוצלח לצייר את עצמו כפרטנר פרגמטי ואדיב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון שהעניק בנושא, אבו מאזן שב וחזר על התנאים הישנים והמוכרים בשיחות עם ישראל, אך הוסיף חידושים אדיבים משלו, בין השאר במתן ארכה לפינוי ההתנחלויות וכוחות צה"ל מהשטחים עד לתקופה של 5 שנים, וביוזמה חדשה-ישנה שעלתה בשיחותיו עם אולמרט, לפיה יאבטחו כוחות נאט"ו את גבולות המדינה הפלסטינית לאורך בקעת הירדן ולאורך החציצה עם ישראל.

אהוד יערי, פרשן העולם הערבי (חדשות 2)

במילים אחרות, מציע כאן אבו מאזן תכנית לכינונה של מדינה פלסטינית בחסות הכוחות המזוינים של נאט"ו, שתשמש מטריית הגנה נוחה עבור המדינה הטרייה. על השאלה כיצד ומי יהיה אמון על סיכול פעולות הטרור מהגדה המערבית לא נאלץ אבו מאזן להשיב, בעיקר משום שהתשובה אינה מעסיקה אותו באמת בשלב זה.

בישראל בינתיים מחמיצים פנים ומתקשים לצאת מהמגננה כמי שנתפסים כגורם שתוקע מקלות בגלגלי השלום. כך אבו מאזן, שאפשר שחש במבוי הסתום בשיחות, החל במאמץ הדיפלומטי ובניסיון לכבוש שטחים נוספים בדעת הקהל העולמית.