שלוש שנים לסוף: אובמה ברווז צולע

בכהונתו השנייה סובל אובמה מאחוזי שביעות רצון נמוכים בציבור האמריקני ומסכסוכים בלתי פוסקים עם הקונגרס. מי שכבר נכנס לדפי ההיסטוריה בזכות רפורמת הבריאות והשבת החיילים מעבר לים, ייאלץ כעת להשלים את תכניותיו ללא עזרת בית הנבחרים

הנשיא אובמה בתקופה קשה (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאם השבוע את נאום מצב האומה השנתי המסורתי שלו, שחשף יותר מידע על מצב הנשיא מאשר על מצבה של האומה האמריקנית. אחרי חמש שנים בבית הלבן, איים אובמה לעקוף את פעולת המחוקקים בגבעת הקפיטול ולקבוע מדיניות שתפעל על פי צו נשיאותי בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

"ארצות הברית אינה עומדת במקום וגם אנחנו לא", אמר אובמה במהלך נאומו. "בכל מקום ובכל זמן שבו אוכל לפעול ללא חקיקה, על מנת לספק הזדמנויות לציבור אמריקני רחב יותר - זה בדיוק מה שאעשה". נאום מצב האומה הוא נאום שהנשיא מחויב לשאת על פי החוקה האמריקנית, אבל הוא גם חלון ראווה ראוי עבור הנשיא עצמו. זו הזדמנות למנות את הישגים ולבשר על תכניותיו מול קהל מחוקקים משני בתי הקונגרס, וכמובן - מול קהל הצופים בבית.

הקונגרס האמריקני כמעט משותק לחלוטין עקב סכסוכים פוליטיים וארצות הברית מקוטבת סביב נושאים רבים. מספר התומכים בנשיא אובמה וביוזמות שלו הולך ומצטמצם. סקר של רשת CNN מצא השבוע שרק 44% מהאמריקנים חושבים שאובמה עושה עבודה טובה, מול 51% שאינם מרוצים.

התכניות של אובמה ייתקלו בצרות

קיפאון בבתי הקונגרס (AP)
עם שלוש שנים שנותרו לכהונתו, אובמה עומד מול מה שמכונה תקופת "הברווז הצולע" של הנשיאות. התמיכה בו יורדת, האופוזיציה לו נעשית קולנית יותר ומועמדים פוטנציאליים לנשיאות הופכים רעשנים יותר במסגרת המסע שלהם לבית הלבן. אולי על מנת למנוע סכסוכים כינה אובמה את שנת 2014 שנת עשייה, אבל העשייה לא באה לו בקלות.

בעברו היה אובמה מרצה למשפטים והוא מכיר היטב את החוקה האמריקנית. את כוחו הוא חולק עם הקונגרס ובתי המשפט ואינו יכול, לדוגמה, לבזבז כסף השייך למדינה ללא אישור הקונגרס. אחת ההבטחות הבולטות של אובמה הייתה לסגור את מחנה האסירים הידוע לשמצה במפרץ גואנטנאמו, אבל זה נשאר פתוח רק בשל האופוזיציה לאובמה בקונגרס. בנאום שנשא השבוע קרא אובמה שוב לתמיכת המחוקקים בנושא.

בסופו של דבר, בסוגיות הלאומיות החשובות ביותר - שיתוף הקונגרס הוא הכרחי על פי החוקה. העובדה שבבית הנבחרים יש רוב רפובליקני מקשה מאוד על אובמה לפעול עם הקונגרס בשיתוף פעולה. התכניות החד-צדדית עליהן הכריז אובמה בשלל נושאים - כמו העלאת שכר המינימום או תכניות לשינוי שוק האנרגיה, ואפילו הניסיון ליצור חיסכון קבוע לימי הפנסיה - תיתקל בצרות מוכרות.

הרוויח את מקומו בדפי ההיסטוריה

הרפובליקנים אינם מאושרים מהתכניות, אבל טוענים כי השפעתם מוגבלת. "לנשיא יש סמכות להעלות את שכר המינימום עבור העובדים בחוזה מול הממשל", אמר מנהיג הרוב בקונגרס, ג'ון ביינר, "אבל בואו נבהיר דבר אחד - השינויים יהיו תקפים גם לחוזים עתידיים".

הנשיא אובמה הרוויח ביושר את מקומו בהיסטוריה כנשיא השחור הראשון בבית הלבן. לדפי ההיסטוריה ייכנס גם בזכות השבת החיילים הביתה ממלחמות מעבר לים ובזכות רפורמה מרחיקת לכת בתכנית הבריאות. התכניות החדשות שלו קטנות בהרבה והוא יודע שייתכן שייאלץ לנסות להגשימן לגמרי לבדו.