פרשנות: מה יהיה מחיר הסירוב להסכם?

נראה שבישראל מדברים לא מעט על המחיר שישלם ראש הממשלה נתניהו אם יסכים ליוזמה האמריקנית. פחות מתייחסים לשאלה מה יקרה אם נתניהו דווקא יסרב והמשא ומתן עם הפלסטינים יתפוצץ. אודי סגל בוחן כיצד ישפיע כישלון המגעים על השחקנים המרכזיים במו"מ, נתניהו, קרי ואבו-מאזן

כולם מדברים על "רגע ההכרעה", על המחיר הכבד שיצטרכו המנהיגים לשלם אם יגידו "כן" להסדר. אבל בואו נשאל רגע את השאלה ההפוכה - מה המחיר של סירוב וכישלון?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

נתחיל עם נתניהו. אם הוא בסוף יגיד "לא", התוצאה תהיה עימות מדיני חריף מול ארה"ב, עוד לפני המשא ומתן על ההסדר הסופי מול אירן, הווטו האמריקני במועצת הביטחון של האו"ם על מדינה פלסטינית או על ההתנחלויות לא מובטח, וגל של חרמות וסנקציות יוטלו בשמחה על ידי האירופים על ישראל. זה עלול להוביל להתלקחות אלימה בשטחים, ולהשלכות משמעותיות על הרכב הממשלה. לבני ולפיד יפרשו, החרדים לא יזדרזו להצטרף ונתניהו עשוי לסיים את הקריירה הפוליטית.

אבו-מאזן לא נמצא במצב טוב יותר. אם יסרב לקרי הוא נותן שוב לישראל נשק הסברתי מצוין שמוכיח שהוא תמיד בורח ומסרב. ארה"ב ואירופה יטילו עליו עוצר מזומנים, החמאס יטען שהוכח שוב שרק טרור מזיז את ישראל, ובזה הם יותר טובים מהפת"ח.

אודי סגל (חדשות 2)

בתוך התנועה שלו יגידו לאבו-מאזן שלחינם הוא אפשר לנתניהו לבנות בשטחים, ושהאיומים שלו ללכת שוב לאו"ם מגוחכים, כי הם ראו איזה יופי נהיה להם כשהם קיבלו מעמד של מדינה משקיפה. מדינה אין, ואוכלוסיית פלסטין משקיפה על הבנייה בהתנחלויות בחריקת שיניים. גם הוא עשוי לגמור את הקריירה.

בניגוד אליהם, המתווך ג'ון קרי, שזוכה למחמאות על נחישות, נמרצות ועקשנות נמצא במצב הפוך. מדובר בפוליטיקאי מבוסס כלכלית שנשוי ליורשת של אימפריית "היינץ", שלא יצטרך לעשות לביתו אחרי שהוא יגמור את תפקידו.

הוא כבר הפסיד בקרב על הבית הלבן, ואם לא יצליח - לא נעים, אבל גם לא נורא. הוא יצטרף לשורה של אישים אמריקנים שרצו מאוד, ולא יצא. הוא היה כאן 10 פעמים, שר החוץ לשעבר וורן כריסטופר היה כאן 34 פעמים וגם לא הצליח. אז מה?

אבל אם כן, אם קרי יצליח לגבש נוסחה ומסגרת והסכם, הוא יצליח לקבל את מה שאי אשפר לקנות בכסף: כבוד, אולי פרס נובל וגם כרטיס לסיבוב נוסף על הבית הלבן בשנת 2016. שווה לו להתאמץ עוד קצת, וללחוץ עלינו וגם עליהם.