תוספת ההזנה: 40 אגורות ליום בלבד לכל עני

התוספת עליה הכריזו שרי הרווחה והאוצר למפעל ההזנה אמנם תספק ארוחות חמות לעוד 75 אלף ילדים, אך במדינה בה כל משפחה חמישית נמצאת מתחת לקו העוני, התכנית היא פלסטר קטנטן שלא יפתור את בעיית העוני. גם אם 230 מיליוני שקלים יועברו למטרה זו, מדובר בתוספת של 40 אגורות ליום לכל עני

אחת מכל חמש מפשחות - עניות. אילוסטרציה (פלאש 90)

התכנית עליה הכריזו היום שר הרווחה ושר האוצר היום כוללת תוספת של 110 מיליון שקלים למפעל ההזנה, שמספק מנות חמות לתלמידי בתי הספר ביישובים החלשים באשכולות 1-5. תוספת התקציב הזו תכניס עוד 75 אלף תלמידים למפעל ההזנה, שהיום נהנים ממנו כ-150 אלף ילדים.

הצטרפו לעמוד של חיים ריבלין בפייסבוק

החלק השני של התכנית מדבר על תוספת של 120 מיליון שקלים שיוקצו מדי שנה לטובת חלוקת מוצרי מזון - אם באמצעות מימון סלי המזון שמחלקות עמותות שונות או באמצעות כרטיסים מגנטיים לרכישת מוצרי מזון.

זה יפה וזה חשוב, וגם צריך לתת את הקרדיט לשר הרווחה מאיר כהן ולשר האוצר יאיר לפיד שבניגוד לקודמיהם שדיברו הרבה הם גם עושים. כבר לפני שנים המדינה התחייבה לקחת אחריות על הנושא, אבל צריך לזכור שהסיוע הזה יגיע לכמה עשרות אלפי משפחות בלבד.

אנחנו יודעים ששיעור המשפחות העניות הוא מהגבוהים במדינות ה-OECD. אחת מכל חמש משפחות היא משפחה ענייה. מישהו עשה את החישוב ומצא שהסכום של 230 מיליון שקלים הוא תוספת של 40 אגורות ביום לכל עני.

צריך לזכור שרק לאחרונה כולנו חווינו קיצוץ של כשני מיליארד שקלים בקצבאות הילדים, וקצבאות הקיום בישראל הן מהנמוכות במערב. לכן מדובר בפלסטר קטנטן, אמנם חשוב, שלא ייתן מענה אמיתי לבעיית העוני בישראל.

חיים ריבלין (חדשות 2)

מאבקים בין המשרדים מאחורי הקלעים

השר כהן הבטיח שזו רק ההתחלה ובעוד כחודשיים הוא יקבל את מסקנות ועדת אללוף למלחמה בעוני שצפוייה להמליץ על תוספת של שני מיליארד שקלים למאבק עוני. השר לפיד הבטיח היום כי אם יהיה צורך בעוד משאבים כדי למנוע רעב מילדים, משרד האוצר יביא את המשאבים האלה.

שיעור קצר בהיסטוריה: ביולי 2012 נתניהו ושר הרווחה דאז משה כחלון הודיעו במסיבת עיתונאים חגיגית כי יועברו מאה מיליון שקלים לביטחון תזונתי, וכלום לא קרה. לפיד הודיע בקיץ האחרון כי יועברו יותר ממאה מיליוני שקלים לצורך הנושא, וזה עוד לא קרה.

גורמים במשרד הרווחה ובאוצר מדגישים כי הכסף יעבור, וכבר בחודש הבא יזרום למפעל ההזנה. מאחורי הקלעים יש מאבק בין משרד האוצר למשרד הרווחה, שרק יילך ויחריף עם תג המחיר למלחמה בעוני שתציג בקרוב ועדת אללוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת