לישראל יש אינטרסים רבים בוועידת "ז'נבה 2"

במהלך השבוע האחרון התכנסו נציגים רבים ממדינות העולם כדי לשים סוף למשבר בסוריה. ישראל, לה גבול משותף עם המדינה השסועה - נשארה מאחור יחד עם אירן. מדוע בישראל מקבלים באדישות את העובדה שלא הוזמנו נציגיה לוועידה?

בשאר אסד, ארכיון (רויטרס)

על אף שישראל לוקחת כמובן מאליו את עצם התכנסותן של 40 אומות לוועידת "ז'נבה 2", אסור לה להשלים עם אי הזמנתה. דווקא לבעלי הגבול המשותף עם סוריה, אסור לשקוע באדישות בעניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בישראל מסתפקים בהסכם הפסקת האש עם הסורים, אך מתעלמים מהאינטרס המובהק מהצורך בפיקוח על הנעשה בסוריה. דווקא היא, החולקת גבול משותף עם המדינה המשוסעת, נשארה מחוץ לוועידה יחד עם אירן וניקרגואה שלא הוזמנו לקחת חלק בניסיון לגבש פתרון למלחמת האזרחים.

חשוב לזכור, אסד ממשיך להחזיק בלבה של סוריה. הוא ממשיך לשבת בכיסא השלטון. אך לישראל חשוב עוד יותר המתרחש בדרום המדינה, סמוך לגבול רמת הגולן.

אהוד יערי, פרשן לענייני ערבים (חדשות 2)

לישראלים ולירדנים - אינטרס משותף: מניעת זליגתם של כוחות מארגון אל קאעידה הפעיל ממילא במדינה, לעבר דרומה. הגעתם של ארגונים מסוג זה לאזור הגבול מסכנת את שתי המדינות.

צריך לזכור כי אלו בישראל ובירדן המצליח להחזיק בקשרים המאפשרים את פינויים של פצועים סורים רבים ממלחמת האזרחים לבתי החולים בצפון, יכולים להרשות לעצמם לפעול עם המיליציות החמושות מעבר לגבול כדי להביא לתוצאות. עד כה, יכולתן המשותפת של ישראל וירדן לפעול - עמדה במבחן התוצאה, אך רק בעתיד נדע אם הדבר יצליח בהמשך למנוע את זליגת הטרור לדרומה של סוריה.