הדברים שרק לשמאלני אסור

פרשת המורה אדם ורטה מעלה כמה דברים מוזרים בחברה הישראלית. איך זה שמורה לאזרחות - שאמור לעודד חשיבה ביקורתית - צריך להגן על עצמו רק כי העביר ביקורת על המדינה? למתנחלים ונערי גבעות מותר לתקוף מילולית ופיזית חיילים, לבתי ספר דתיים מותר להגיד שחומרי הלימוד של משרד החינוך שקריים, אבל למורה שמאלני אסור

הסיפור עם פיטוריו המתקרבים של המורה לאזרחות אדם ורטה מרשת אורט, לא נרגע. אדם ורטה העז לחלוק בכיתה על הטענה שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם; אחת התלמידות התלוננה, המורה הוזמן לשימוע, בלגן תקשורתי התחיל, תלמידים אחרים הפגינו בתמיכה במורה. הוא לא רוצה להתפטר. הוא גם לא צריך להתפטר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אני רוצה להבין: ממתי למורה לאזרחות אסור להביע עמדה כזאת? האם הוא קצין בשירות קבע? כי הוא לא: הוא מורה לאזרחות. אני למשל חושב שזאת חובתו להתעמת עם טענה שצה"ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם. בשביל זה הוא מורה לאזרחות, לא לפיזיקה. זאת אזרחות. לא סתם שינון ספרי הלימוד, אלא עידוד למחשבה ביקורתית על מה שהמדינה שלך עושה.

הטענה המרכזית נגד אדם ורטה היא לא עצם זה שהביע דעות; הטענה היא על הדעות שהוא הביע. זה לא שאסור להטיל ספק בטוהר של צה"ל: בואו נדייק. אסור לשמאלנים לפקפק בטוהר של צה"ל. למתנחלים, למשל, דווקא כן מותר לשפוך על חיילים כל מיני נוזלים דוחים, ומותר גם לחתוך את צמיגי הג'יפ של המג"ד, ולסטלנים מהגבעות מותר לצעוק על חיילי צה"ל "נאצים".

רק לשמאלנים אסור לרמוז שצה"ל הוא לא תמיד מופת למוסריות. לרבנים מותר להורות לחיילים לסרב פקודה לפנות התנחלויות, פעולה לא מוסרית בעיניהם (גם בעיני, אם זה משנה למישהו). אבל לשמאלנים זה אסור: זה מיד הופך אותם למרעילי בארות.

הרי שמעתם בטח על חוברת המיקוד לבחינת הבגרות באזרחות, ששימשה בבתי ספר ממלכתיים-דתיים. החוברת שצורפה לה הקדמה שבה נאמר ככה: "החומר הכתוב בחוברת זו נכון וראוי עבור בחינת הבגרות באזרחות, אולם דע כי ברובו של החומר אין הוא תואם כלל לאמת".

כלומר, להגיד שחומר הלימוד באזרחות שקבע משרד החינוך הוא שקרים - זה מותר. זה מודפס וזה נלמד בבתי ספר. לכתוב בהקדמה לספר לימוד שקיומה של מדינת ישראל נוגד את התורה - זה בסדר. לכפור בשלטון החוק - זה סבבה לגמרי. אפילו לציין במערכת החינוך את "יום גוש קטיף" ולהציג את חיילי צה"ל כמגרשי ילדים מבתיהם - זה חינוכי. רק לשמאלני זה אסור, לפי רשת אורט.

מה אני אגיד לכם, אני די שמח שהילדים שלי לא לומדים שם.