אז איך באמת מוודאים שהאירנים לא משקרים?

הסכם הגרעין בין אירן למעצמות נכנס לתוקפו ופקחי האו"ם ניתקו את הצנטריפוגות שהעשירו אורניום לרמה של 20%. איך מתבצע בשטח הליך הפיקוח על הכורים, ואיך מוודאים שהאירנים ממלאים את חלקם בהסכם ולא מפעילים מחדש את הכורים- כשהפקחים לא נמצאים בשטח? פרשנות

הפקחים מוודאים שהאירנים עומדים בהסכם (רויטרס)

היום אחר הצהריים אפשר היה לשמוע את חריקת הבלמים של תכנית הגרעין האירנית שנעצרת. ברור עכשיו גם בירושלים שההסכם הטכני שהושג בין אירן למעצמות הרבה יותר טוב ממה שחשבו עליו בתחילה, מיד לאחר שהושג בז'נבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ובכל זאת - איך באמת מוודאים הפקחים מהמערב שהאירנים לא "עובדים" עליהם ומכבדים את ההסכם בכך שהם משהים את הפעילות באתרי הגרעין? הפקחים מווינה שהגיעו בסוף השבוע האחרון לטהרן קיבלו מהאירנים מכתבי התחייבויות שונים בנושאים שהם סירבו לעסוק בהם עד כה - למשל למסור לידיהם סוף סוף את תכניות כור הפלוטוניום באראק שמגלות את כל מה שמקימיו רוצים לעשות בו - דבר שעד היום האירנים סירבו לחשוף.

בנוסף, הפקחים בעצמם השגיחו היום על פירוק ששת אשכולות הצנטריפוגות בפורדו ובנתאנז -אותן צנטריפוגות שהעשירו אורניום לרמה של 20 אחוזים. במקביל, ובתמורה לצעדים בהם נקטו האירנים - המערב פתח בהקלה חלקית של הסנקציות.

עוד החלו היום האירנים לדלל את מאגר הפלוטוניום המועשר שצברו ברמה של 20 אחוזים, והבטיחו להימנע מהעשרת אורניום ברוב הגדול של הצנטריפוגות שהתקינו בנתאנז ובפורדו שעדיין לא הופעלו. כמו כן, התחייבו שלטונות הרפובליקה האיסלמית בכתב שלא לבנות מתקן להפרדת פלוטוניום שרק באמצעותו ובעזרת כור המים הכבדים באראק ניתן להגיע לפצצה גרעינית.

ביקורי פקחים מדי יום - וגם מצלמות

תכנית הגרעין האירנית נעצרת (חדשות 2)
מצלמות שמצלמות כל הזמן את המתקנים פועלות על מנת לוודא שההסכם מתקיים ושלא מתקיימת בכורים כל פעילות אחרי שהפקחים עוזבים. הפקחים צריכים לבקר יום יום בכורים כדי לראות שהסרקזות לא פעילות - זאת מכיוון שהאירנים לא מסכימים לשידור ישיר מהאתרים.

ומה עם האתרים שהאירנים מסתירים? בכל פעם שהם ניסו להסתיר מתקן כזה או אחר, הדבר הזה התגלה במוקדם או במאוחר. ישנה התחייבות אירנית רשמית בכתב לפיה הם לא מפתחים אתרים נוספים של צנטריפוגות וחדלים ממחקר ופיתוח של צנטריפוגות חדשות. אירן כל כך רוצה הקלות בסנקציות שכלל לא בטוח שתפר את ההסכם באופן כל כך בוטה.