קרי רוצה התקדמות, הצדדים רוצים ללכת עם הסכם – ולהרגיש בלי

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הגיע בסוף השבוע לארץ לעוד סבב של דילוגים בין רמאללה וירושלים - אלא שבזמן שהוא רוצה התקדמות לקראת הסכם מסגרת, הצדדים מערימים קשיים ומשבר האמון ביניהם הולך ומחריף

הצדדים רוצים אבל גם לא רוצים הסכם? (רויטרס)

קרי רוצה להשיג הסכם מסגרת - כי כשאין הסכמות על הגעה להסכם, מחפשים את המסגרת. נראה שלמרות מאמציו הבלתי נלאים של מזכיר המדינה האמריקני, ישראל והפלסטינים רוצים "ללכת עם הסכם" ו"להרגיש בלי".

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

קרי קפץ בסוף השבוע הזה לעוד סבב דילוגים בין רמאללה לירושלים, ונראה שהוא מתפקד מעט כמו עורך דין של גירושין. הוא רוצה לחלק את הרכוש המשותף בין בני הזוג שרוצים להיפרד - אבל אף אחד לא מוכן לוותר ומערים קשיים.

ראשי צוותי המו"מ לבני ועריקאת אמנם נפגשים, אבל נתניהו ואבו מאזן לא. קרי מנסה לגשר על הפערים אבל הפער מעמיק. נתניהו מלין בפני קרי שאבו מאזן בורח מהכרעות תמיד - ושהאמריקנים לא מעמידים אותו במבחן. הוא לא משלם שום מחיר על זה שהמו"מ המדיני מתרחש - ישראל כן, בכך שהיא משחררת אסירים ומשלמת מחירים.

משבר האמון הולך ומעמיק (חדשות 2)
ומה יקרה אם המו"מ יקרוס? גם אז ישראל תשלם את המחיר ותואשם בכישלון, יופנו נגדה חרמות והיא תבודד. והפלסטינים? הם לא ישלמו מחיר - והם כבר מכירים את האופציה של לפנות לערכאות בינלאומיות שונות ולזכות בתמיכה.

משבר האמון בין ישראל לפלסטינים מתבטא בשני אלמנטים: האחד - הראיון שהעניק עריקאת לעיתון "שרק אל-אווסט", בו אמר שישראל זוממת לרצוח את אבו מאזן ושלא יהיה הסכם בלי שהבירה הפלסטינית תהיה ירושלים. השני - ברגע שקרי יעשה את דרכו לנמל התעופה בן גוריון חזרה לוושינגטון, הממשלה תתכנס - ותקבל סקירה על מדד ההסתה ברשות הפלסטינית.