מי אחראי לירי הקטיושות מלבנון?

בצה"ל עדיין לא יודעים בוודאות לומר מי אחראי לירי הקטיושה לעבר קריית שמונה, אך תגובה ישראלית צפויה בכל תקרית ירי לעבר אזור הצפון. עם זאת, בשל מגוון עצום של ארגונים אסלאמיים בעלי אינטרסים שונים בזירה הצפונית – על ישראל לשקול היטב את תגובותיה להבא. ממשלת לבנון נושאת באחריות, אך אינה שולטת במרחב

ירי הקטיושה לעבר הצפון (יובל אפריאט, טופ ליין)

ירי הקטיושה הבוקר (א') לעבר קריית שמונה הוא התקרית הביטחונית השנייה בתוך שבועיים בגבול הצפון, אך בניגוד לתקרית שבה נורה למוות חייל צה"ל בראש הנקרה, שבה המבצע היה חייל בצבא לבנון - במקרה זה בצה"ל לא יודעים עדיין לומר בוודאות מי אחראי.

הכתבה המלאה: האמהות שלא מוצאות עבודה

על פי אחת הגרסאות, מקור הירי הוא אזור הכפרים שבעא ושובא. במסגרת תצפית לעבר הכפרים ראיתי בשעתו את הגורמים האסלאמיים המסונפים לאל-נוסרה, תחת המטריה של ארגון אל-קעידה, מסתובבים באין מפריע במדיהם השחורים. ייתכן שהם אלו שירו, אך מנגד ישנה אפשרות כי הם מעוניינים לפגוע דווקא בחיזבאללה ולא בישראל.

תגובה ישראלית תגיע בכל מקרה של ירי לאזור הצפון ויש לה תכלית ברורה - להבהיר לצד היורה שמדובר בחציית קו אדום וכן לנסות לפגוע ביורים, למרות שספק אם ניתן להשיג פגיעה כזאת בירי תותחים.

רוני דניאל (חדשות 2)

בזירה הצפונית ישנו מגוון עצום של קבוצות וארגונים אסלאמיים בעלי גוון כזה או אחר. ירי יגיע לעיתים על פי אינטרס של ארגון אחד ולעיתים על פי אינטרס של ארגון אחר, וישראל תצטרך לשקול היטב את תגובותיה ולקבוע האם להגיב ולאן.

צריך לומר בכנות - לישראל אין כיום מנופי לחץ משמעותיים על לבנון. ממשלת לבנון ודאי נושאת באחריות, אבל היא אינה מסוגלת לשאת בה כי איבדה מזמן את השליטה על המרחב. מדובר במציאות מטרידה, אבל ככל הנראה לא נורא מסוכנת.