שינוי האווירה בשטחים עלול להוביל להתגברות הטרור

קשה לומר מה הקשר בין ירי הרקטה שבוצע מעזה לבין ניסיון הפיגוע באוטובוס בבת ים. אבל, שינוי האווירה שהוביל להתרחשות האירועים האלה מחייב את צה"ל לשמור לעצמו את חופש הפעולה המבצעי, שאם לא כן, פיגועי טרור יתגברו במהירות

ניסיון הפיגוע בבת ים, אתמול (רויטרס)

סדרת האירועים שהתרחשו לאחרונה בגדה המערבית ובעזה משרטטת "משהו". אני מתעקש על הביטוי הזה, כי כל האירועים האלה אינם מתכנסים להגדרה מוכרת כמו "אינתיפאדה" או "גלי פיגועים". בכל זאת מדובר במשהו אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסובוק

אין קשר ממשי בין האירועים האלה. ירי רקטה מרצועת עזה ליישוב מדרום לאשקלון הוא אירוע יחיד. ירי לעבר חיילים במהלך מבצע מעצרים, בין אם התרחש בג'נין ובין אם בקלקיליה, הם שני אירועים אחרים שלא בהכרח קשורים זה לזה. כך גם הנחת המטען באוטובוס בבת ים, שהיא עוד פעולת טרור שלא מתחברת לכל מה שהוזכר כאן.

אז מה בכל זאת? אי אפשר להתעלם מהעובדה שרצף האירועים הזה משרטט רף אלימות חדש, גבוה יותר מקודמיו, שיכול להוביל לעליית מדרגה ברמת הפעילות האלימה - בלי קשר בין אירוע אחד לשני.

רוני דניאל, פרשן לענייני צבא וביטחון (חדשות 2)

שינוי באווירה בשטחים

המפתח להבנת המתרחש נעוץ כנראה במילה "אווירה". האווירה השתנתה. בקרב בודדים וציבורים שונים בגדה וברצועת עזה קיימת יותר נכונות לבצע פיגועים, והלגיטימציה להחרפת המהלכים מול כוחות הביטחון גוברת. אחד מהגורמים לכך, הוא המשא ומתן המתנהל ברקע מול הרשות הפלסטינית. כך היה תמיד - בכל פעם שהחל מהלך מדיני מול הפלסטינים הוא לווה בעלייה בהיקפי הטרור.

מתווספת לכך גם המצוקה בעזה, בשל העובדה שמצרים עצרה כל קשר עם הרצועה. המצוקה הזו אף דוחפת קבוצות שונות מלבד חמאס, לבצע ירי לעבר ישראל.

ובין לבין, מתקיימת "הסתה מתמשכת", כפי שהיא מכונה על ידי מערכת הביטחון, מצד הרשות הפלסטינית. ההסתה הזו מביאה לנכונות רבה יותר להתנגדות אלימה ולביצוע פיגועים. ניסיון הפיגוע האחרון בבת ים, עדיין לא פוענח. קשה לראות כאן החלטה של אדם אחד וייתכן שמאחוריו עומדת התארגנות. בשל כך יש חשיבות רבה מאוד לפענוח הפרשה הזו - ובהקדם.

חופש פעולה מבצעי בכדי למנוע טרור

העובדה שאיש לא נפגע, לא צריכה לגרום להקלת ראש בפיגוע הזה. זה היה פיגוע לשם הרג המוני, שפשוט לא הצליח בשל עירנות הנוסעים ונהג האוטובוס.

הסכנה הקיימת היא שהאווירה בשטחים עלולה בהחלט להוביל לעוד ניסיונות פיגוע בנוסח מטעני נפץ באוטובוסים. זה לא הכרחי, אך בהחלט אפשרי ולכן המאמץ שעושה עכשיו השב"כ לאתר את הגורמים שמאחורי הפיגוע חשוב בעיקר כדי להרתיע ולעצור התארגנויות עם יכולות כאלה.

גם הלילה בוצעו מספר מעצרים ברחבי יהודה ושומרון. זה נוהל כמעט קבוע המתבצע מדי לילה, והתכלית שלו לפגוע בהתארגנויות בשלבי התהוותן. צה"ל חייב לשמור לעצמו את חופש הפעולה המבצעי, שאם לא כן, פיגועי טרור יתגברו - ובתוך זמן קצר.