הרפובליקני שאמר "כן" לאובמה

האם ג'ון ביינר נשכב על הגדר למען אובמה‎? יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני אמר על אנשי מסיבת התה, הקיצוניים במפלגתו כי "הם מביאים אותנו למקומות שאנו לא רוצים להיות בהם". בכך, הציל ביינר את ארה"ב מעוד השבתה של הממשל, אבל פגע באחדות המפלגה‎

נזכר שהוא מנהיג. ביינר (AP)

הרפובליקני הכי חזק בוושינגטון נראה הרבה מאוד זמן כמו אסיר פוליטי, אבל עכשיו ג'ון ביינר מצא את הדרך שלו לחופש. ביינר הוא יושב ראש בית הנבחרים, תפקיד שבמקור העניק עוצמה למחזיקים בו, אבל בשנים האחרונות בגלל הפעילות הקולנית של אנשי ארגון מסיבת התה וקיצונים אחרים, עוצמתו של ביינר נפגעה. הקול שלו לא היה הקול שהוביל את המאבק למען קיצוץ בהוצאות הממשל‎.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השבוע חזתה וושינגטון בתבוסה ניצחת של אנשי מסיבת התה, כשרפובליקנים רבים החליטו להצביע יחד עם המפלגה הדמוקרטית בהצעת התקציב החדשה לממשל. זה לא איחד בין נבחרי שתי המפלגות, זה גם אישר הרבה מאוד הוצאות ממשל, הרבה יותר מהסכומים עליהם דיברו במפלגה הרפובליקנית‎.

ביינר נמנע כבר שנים מעימות פומבי עם אנשי מסיבת התה, ועכשיו הדברים משתנים. "בכנות, אני חושב שהם הטעו את תומכיהם", אמר ביינר לעיתונאים השבוע. "אני חושב שהם מביאים אותנו למקומות שאנו לא רוצים להיות בהם. לא אכפת לי יותר מה הם עושים‎".

האישה הדמוקרטית שכיהנה בתפקידו של ביינר נשמעה כמעט אוהדת: "בבית הנבחרים אין שום דבר דומה למסיבת התה, מסיבות שונות", אמרה ננסי פלוסי. "הסיבה המרכזית היא שהם פשוט כאן כדי להזיק לממשל‎".

הפעם האחרונה שבה הם ניסו להזיק לפעולת הממשל הייתה כנראה זו שבסופו של דבר פגעה בהם. אנשי מסיבת התה מילאו תפקיד מרכזי במאבק נגד תכנית הבריאות של אובמה, והם לחצו על המחוקקים לגרום להשבתת הממשל כדי למנוע מימון של הרפורמה‎.

השביתה שנמשכה 16 יום באוקטובר האחרון עצבנה אמריקנים רבים שנזקקו לשירותי המדינה. הסקרים מראים שאת טענותיהם הם מפנים למפלגה הרפובליקנית. העסקה שהושגה בנוגע לתקציב החדש, כנראה, תצליח למנוע השבתה שכזו, לפחות לשנתיים הקרובות‎.

קיבל "כן" מהרפובליקנים. אובמה (הבית הלבן)

למרות זאת, ביינר לוקח סיכון בתמיכה בתקציב. אנשי מסיבת התה מאורגנים היטב ויש להם השפעה מרשימה על הבוחרים. הם הצליחו להביס בעזרת מסע הצלב שלהם בעד ממשל קטן, הרבה מאוד דמויות מרכזיות בתוך המפלגה הרפובליקנית. כסאו של ביינר, שניתן לו מהמצביעים באוהיו, כנראה לא בסכנה, אם כי על פי הספירה האחרונה יש מספר מועמדים שעומדים להתמודד מולו, וביניהם לפחות אחד מאנשי מסיבת התה‎.

ויותר חשוב מכך: כרפובליקני הבכיר ביותר בבית הנבחרים, ביינר משמש כמנהיג שתלוי בתמיכת אנשי המפלגה שלו. השפעתו תלויה בשיתוף הפעולה של שאר המחוקקים מהמפלגה. ההצבעה על התקציב הייתה מאוד בעייתית בנושא הזה, ביינר היה אחד מ-169 מחוקקים רפובליקנים שתמכו בתקציב, 62 רפובליקנים אחרים - התנגדו‎.

ג'ונתן מן, CNN (AP)
המחאה נגד התקציב נערכה גם מחוץ לקונגרס. אנשי מסיבת התה הם למעשה חברים בקבוצות רבות עצמאיות ללא דובר אחד, אבל הם מאורגנים היטב ויודעים לארגן הפגנות במהירות. "ביינר הכריז מלחמה בעם האמריקני", הכריזו הפטריוטים של מסיבת התה. "הוא באמת חושב שהמצביעים האמריקנים ממסיבת התה, שבחרו בו, לא ידרשו את נאמנותו של האיש שאמור לייצג אותם".

מסיבת התה דורשת מנציגי המפלגה הרפובליקנית להשמיע את קולם. זו אחת הסיבות שהם השיגו כל כך הרבה כוח ושמעט מאוד רפובליקנים בחרו להתעמת איתם. המהלך שביינר הוביל בבית הנבחרים עדיין לא הושלם, אבל ככל הנראה, הוא מתחיל להעיז להיות מנהיג‎.