על ישראל להבהיר את גבולות החומרה

על אף שתקרית הירי שהתרחשה על גבול לבנון נעשתה על דעתו של "החייל הבודד", האחריות לכך מוטלת על לבנון וצבאה. המציאות החדשה בגבולות המבקשת לבחון מידת סבלנותה של ישראל מחייבת במדיניות שתבהיר את מידת חומרתם של אירועים מסוג זה. רוני דניאל בטור פרשנות מיוחד

צבא לבנון אחראי לתקרית הירי (AP)

התקרית אמש (א') ליד ראש הנקרה מחייבת התייחסות מחמירה במיוחד. נכון שמדובר בהחלטה של חייל לבנוני לבצע פיגוע על דעת עצמו, אבל בכל מקרה - האחריות מוטלת על ממשלת לבנון וצבאה, ומהמפגשים עם קציני יוניפי"ל וקצינים לבנונים - צריכה להיגזר התגובה הישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על צבא לבנון לפעול בנחרצות וביסודיות כדי להעמיד לדין את המבצע ולבדוק את מניעיו. אם יסתבר שפעל בהשראת חיזבאללה למשל, צריך לחייב את צבא לבנון לבדיקה יסודית בנוגע להשתייכות היחידות המוצבות למעשה על גבול ישראל.

רוני דניאל, פרשן לענייני צבא וביטחון (חדשות 2)

לאורך הגבולות הצפוניים, מתחוללים שינויים שנוגעים למהות הכוחות הפועלים מהעבר האחר, תגובה ישראלית נאותה וחריפה תקבע את "כללי המשחק". על ישראל לקבוע עכשיו את גבולות החומרה, שאם לא כן, תקריות כאלו יתרחשו שוב ושוב בטוענה של "החייל הבודד שעשה מעשה".

המציאות הזו, של השתנות ובחינת גבולות הסבלנות של ישראל, מתחוללת גם בגבול רמת הגולן ובסיני. לכן נדרשת מדיניות "מבהירה הבהר היטב" את גבולות החומרה. אפשר לעשות זאת בהעברת מסרים מאיימים, וחובה לבחון גם פגיעה אפילו בבסיסים של הצבא הלבנוני - אם ההזהרות הישראליות לא יחלחלו עד למטה.