הפגיעה בפרס ישראל בלתי הפיכה

נתניהו ניסה לחזר אחרי קולות הימין של בנט, אך המהלך לפסילת שופטי ועדת פרס ישראל הוא ככל הנראה צעד אחד יותר מדי. מעבר לכך, החלטתו של דויד גרוסמן לפרוש מהפרס לא הוסיפה לנו כבוד גדול בעולם

פנה לימין - ופגע באחד מסמלי המדינה

אני לא חושבת שנתניהו הרוויח מהנסיון להדחת השופטים בפרס ישראל. דוח המבקר, שביקר בעבר את הפרקטיקה של פרס ישראל, לא דיבר על כך שנותנים פרס לאנשי שמאל או אנשי ימין. הייתה ביקורת על היעדר מיעוטים, נשים ומזרחים, אבל נתניהו לא ניסה לטפל בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מעבר לכך, אני חושבת שהפגיעה של ראש הממשלה בפרס ישראל היא בלתי הפיכה - לא סביר להניח שכל המועמדים יחזירו את מועמדותם וכל השופטים יחזרו להיות שופטים. יש הבדל בין מתקפה נגד מו"ל של עיתון גדול - המהלך של נתניהו של נוני מוזס - לבין פגיעה באחד מסמלי המדינה.

לכן יכול להיות שהמהלך של נתניהו ייחשב לצעד אחד רחוק מדי. נתניהו ככל הנראה לא יקבל על המהלך הזה הרבה קולות: הפסילה היא חלק מהפנייה שלו למצביעי הימין של בנט, אבל בליכוד יש גם ימין מתון ואחר שזה יכול להיראות בעיניהם כמוגזם.

רינה מצליח (יח"צ)

כמו כן, העובדה שדויד גרוסמן - שהוא בעיניי בכיר הסופרים בארץ - הסיר את מועמדותו לא הוסיפה לנו כבוד גדול. גרוסמן הוא סופר מאוד ידוע ומוכר, והחלטתו פורסמה במדינות רבות בעולם.