החברה שמעסיקה בעלי מוגבלויות תיסגר

לפני שנה ניסינו לסייע לחברת "כל יכול" המעסיקה עובדים בעלי מוגבלויות שונות. למרות המאמצים, הכתבות ששודרו, וההבטחות שהגיעו מצד הפוליטיקאים, החברה נותרה ללא תקציב והיא צפויה להיסגר בקרוב - ולהותיר מאות בני אדם ללא מענה. על הסוף העצוב של העסק החברתי

נכשלתי, האמת שנכשלתי. לפני כשנה ניסיתי לסייע לחברה ששמה "כל יכול", חברה שמעסיקה כ-200 נכים ובעלי מוגבלויות. הם עובדים במוקד טלפוני, מתקשרים לחברות שאתם מכירים מהמשק: שטראוס, בזק, פלאפון ואחרות. הבעיה הייתה שהמדינה לא הצליחה להכיר בעובדה, שכשיש כל כך הרבה נכים צריך גם לסייע לחברה למרות שהיא חברה - עסק חברתי, ולא עמותה, בהוצאות הניכרות שיש כדי להעסיק נכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנכים, אגב, עושים את אותה עבודה כמו בכל מוקד טלפוני. הם מספקים את אותו שירות לכל אחד והפריון שלהם פריון גבוה - התוצאות מצוינות. אם המדינה תעזור כפי שהיא יכולה וצריכה כדי שאנשים יעבדו, אנשים שלא עבדו במשך שנים, שהמדינה לא הצליחה לשים אותם במקום עבודה, שהיו מובטלים כרונים. אם המדינה הייתה מסייעת ולו במעט, החברה הייתה רווחית, חברה עובדת שמחזירה עוד ועוד אנשים שלא עובדים לתוך שוק העבודה.

פניתי לשר הכלכלה, אז קראו לזה תמ"ת, שלום שמחון, עוד לפני הממשלה הזאת והוא לא הצליח לסייע. לאחר מכן, כשבנט נכנס עם הפוליטיקה החדשה, וההבטחות הגדולות, פנינו גם אליו. עשינו כתבות, והעלנו מודעות לנושא, הוא אמנם סייע קצת כשהעביר מעט כספים, אבל בסופו של דבר - נכשלנו.

מחר בבוקר העובדים של חברת "כל יכול" פונים לבית המשפט כדי לפרק אותה, כדי להבטיח את שכרם כי הכסף לא עבר, למרות שבנט ביקר ואמר שאין דבר כזה, ושחייבים שהפרויקט יתקיים. גם שר הרווחה מאיר כהן אמר שמדובר במודל מצוין בשילוב נכים, ושצריך להעביר חצי מיליון שקל מיד, אבל הם לא מצאו את הצינור, לא מצאו את הסעיף, לא מצאו את הדרך לסייע לחברה עד שתוכל לעמוד על הרגליים - וכעת היא הולכת לסגירה.

שלושה שבועות מהרגע שבו הם יגישו מחר את הבקשה לבית המשפט יש עוד הזדמנות אחרונה להציל את החברה הזאת, להשיב את הגלגל לאחור. אני נכשלתי, אולי אתם תפנו לבנט, ללפיד, לראש הממשלה נתניהו שמתעלם מהנושא הזה כבר כשנה. אולי הלחץ שלכם יעזור במקום שבו אני לא הצלחתי.