נתניהו השלים עם תכנית גרעין אירנית לצרכי שלום

נאומי נשיא ארה"ב ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו בפורום סבן, שלכאורה שיקפו עמדות שונות של שני המנהיגים בנושא הגרעין האירני, למעשה ביטאו צמצום בפערים ביניהם. נתניהו השלים, שלא בפומבי, עם קיומה של תכנית גרעין אירנית לצרכי שלום, ואובמה אימץ חלק מהתנאים שהציבה ישראל לפני שנחתם ההסכם בז'נבה

צמצום בפערים בין אובמה לנתניהו? (אבי אוחיון, לע"מ)

בנאומיהם בפורום סבן בימים האחרונים ביטאו שוב ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני ברק אובמה את עמדותיהם השונות בסוגיית הגרעין האירני. אלא שבפועל, פערי העמדות בין שני האישים מצומצמים יותר מכפי שניתן היה לחשוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו השלים, בלית ברירה, עם המגמה של ארה"ב ויתר המעצמות להסכים להמשך קיומה של תכנית גרעינית אירנית - כזו שתהיה מפוקחת ומבוקרת היטב ושייעודה לצרכי שלום, כולל העשרת אורניום ללא צנטריפוגות מתקדמות.

נתניהו לא אמר את זה בפה מלא, אך הדברים האלה משתמעים מנאומו. הוכחה ניתן למצוא בכך שדיבר על חיסול התכנית הצבאית האירנית בלבד - ולא מעבר לזה.

רה"מ נאלץ להשלים עם תכנית הגרעין. אהוד י (חדשות 2)


לא רק מכיוון נתניהו ישנה הכרה במציאות החדשה מול אירן שתורמת לצמצום הפערים בין וושינגטון לירושלים. יש דמיון גם בין התנאים והיעדים שהציג ראש הממשלה הישראלי, בטרם נחתם ההסכם בז'נבה, לאלו שהציג רק אמש אובמה בכנס סבן. למשל: התנאי שדרש את סגירת מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו וזה שדרש שהפעלת הכור באראק לא תבוסס על מים כבדים - מצב שממנו אפשר להגיע לפלוטוניום לפיתוח פצצת גרעין.