מערכת הבריאות של אובמה - חולה

תכנית הבריאות של אובמה, תכנית הדגל שלו – חולה ומספקת תחמושת למתנגדיו של הנשיא. אובמה טוען כי חוק ה-OBAMACARE עובד וימשיך לעבוד, אך הרפובליקנים נהנים להצביע על התקלות הרבות ביישום הרפורמה, ומקווים להשתמש בכך בתחמושת לקראת בחירות האמצע הקרבות

אובמה מחפש פתרונות (AP)

החולה החשוב ביותר במערכת הבריאות האמריקנית, שעוברת רפורמה וידועה בשם Obamacare, היא הרפורמה בעצמה. השבוע אתר האינטרנט המקרטע של התכנית עבר טיפול נמרץ, אבל עדיין יש הרבה מאוד מכאובים בדרך. "השורה התחתונה היא שהחוק עובד וימשיך לעבוד בעתיד" אמר הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

Obamacare היא התכנית שנועדה להגן על חולים מכל המעמדות החברתיים, היא יצאה לדרך בחודש אוקטובר האחרון עם אתר שהפך לסיוט עבור המשתמשים. האתר הפך לעדות מביכה לנשיא ולצוותו, ושימש תחמושת בידי מתנגדיו.

אמריקנים שניסו להירשם לתכנית החדשה, נתקלו בעוד ועוד בעיות בכניסה למערכת. לאזרחים אחרים, שלא הביעו שום כוונה להירשם לתכנית החדשה, נאמר שהם חייבים להירשם, מפני שחברות הביטוח ביטלו מיליוני פוליסות קיימות שלא תאמו את הדרישות המוגדרות בתכנית של אובמה.

הרפובליקנים לוחמים ברפורמות, מאבק מלא תשוקה, יותר מבכל יוזמה אחרת של הנשיא, והם לא מבזבזים אף הזדמנות להצביע על התקלות. בבית הלבן התרכזו בעריכת שינוי חירום בגוף התכנית, שינויים שנועדו לשמר ביטוחי בריאות ישנים גם במסגרת התכנית החדשה.

האם על רקע כל הבעיות, האמריקנים ירשמו לתכנית?  

חורף חם בגבעת הקפיטול (AP)
השבוע, הממשל הכריז שהשלים את העבודה על כל אותם כשלים טכנים כפי שהבטיח, האתר עובד והמערכת מסוגלת לשרת את רוב האמריקנים. הנשיא אובמה עכשיו מתרכז בצעד הבא, שיכנוע האמריקנים להירשם לתכנית הבריאות. אחד מכל ארבעה אמריקנים שאינו מבוטח אומר שהוא לא מתכוון להירשם לתכנית. מימון התכנית תלויה בהרשמה רחבה של ההמונים. אם, לדוגמא, רק קשישים וחולים ייקחו חלק בתכנית. המחיר יעלה.

הבעיות האלה הן לא היחידות שיש לאובמה: הוא נאלץ להתמודד, כפי שהתמודד כל הזמן, עם בעיות פוליטיות וטכניות. יותר אנשים יכולים להירשם לתכנית, אבל לתכנת האתר עדיין יש כשלים, הוושינגטון פוסט מעריך ששליש מהרשומים שנכנסו למערכת לא הצליחו להיקלט, אך בבית הלבן טוענים שההערכות האלה מוגזמות.

הרפובליקנים מתכוננים להפוך את הסוגיה למרכז מערכת הבחירות של "אמצע הקדנציה" המתקרבות ב-2014, הבחירות לסנאט ולבית הנבחרים. בית המשפט כבר פסק בנושא התכנית, אבל בעלי עסקים ופעילים פוליטיים מתכננים עכשיו מתקפה חוקית חדשה נגד התכנית.

בסקרים זה נראה שככל שמערכת הבריאות של אובמה תופסת תאוצה - יותר ויותר בוחרים פונים למפלגה הרפובליקנית. סקר של הCNN קבע שיש הבדל זעום בין המפלגות: 49% תמיכה ברפובליקנים לעומת 51% בדמוקרטים. בבית הלבן מתעקשים שהתכנית יצאה לדרך אבל יודעים שהעבודה על המערכת - רק התחילה.