אובמה לא רב עם נתניהו, אבל ממשיך לעקוץ

נשיא ארה"ב התייחס בפורום סבן בעיקר להסכם הביניים עם אירן – סוגיה שהוא ונתניהו חלוקים לגביה. למרות הפערים, אובמה לא בחר בדבריו לריב או להתקוטט עם רה"מ הישראלי, אלא לחדד את הבדלי הגישות בנושא תכנית הגרעין. זה לא מנע ממנו גם לשלוח עקיצות, אך עדיין לשמור על כבודו של נתניהו

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתעמת עם בנימין נתניהו. הוא לא רב איתו, לא מתקוטט איתו. שומר מאוד על כבודו, אבל מתעמת איתו על ההבדלים המהותיים בענייני הגרעין. הוא עושה את זה בפורום מאוד ידידותי (פורום סבן) כשהתורם הגדול שלו, חיים סבן, מראיין אותו.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

אובמה הגדיר בפורום כי הקווים האדומים, הדרישות של ארה"ב מאירן בהסכם הקבע, יהיו פירוק הכור התת-קרקעי בפורדו, פירוק הכור של המים הכבדים באראק והצנטריפוגות המתקדמות - כל מה שאי אפשר להסביר שקשור לאנרגיה לצרכי שלום. עם זאת, אמר אובמה כי הוא כן מוכן להמשך העשרת האורניום - במידה מוגבלת.

כשנשאל לגבי המשא ומתן על הסכם הקבע עם אירן, שיגר עקיצה מרומזת לעברו של נתניהו. לדברי אובמה, לא ניתן היה להמשיך להגביר את הלחץ על האירנים עם עוד סנקציות, כפי שנתניהו חשב ורצה. אובמה טען כי המצב הזה לא היה מוביל ל"התקפלות" אירנית וכי לא שמע כל הערכה שלפיה החרפה של הצעדים נגד טהרן תוביל להפסקת תכנית הגרעין שלה. לכן, ארה"ב והמערב פעלו לסלול נתיב דיפלומטי שילווה ברצון טוב ונכונות ויאפשר ללכת בנתיב לפירוק תכנית הגרעין האירנית.

אובמה מתעמת, לא מתקוטט. אודי סגל (חדשות 2)

ארה"ב לא צריכה להוכיח לעולם שהיא יכולה להשתמש בכוח

ואובמה לא סיים בכך. הוא המשיך "להתעמת" עם נתניהו, כששלח לעברו עוד עקיצה - הפעם על רקע ההסכם שהושג לפירוק סוריה מנשק כימי, שמשום מה נתפס רק במזרח התיכון כחולשה של האמריקנים.

אובמה טען כי הוא לא צריך להוכיח לעולם שארה"ב יכולה להשתמש בכוח כשהיא מוצאת לנכון - זה קרה עם בן לאדן, עם קדאפי בלוב, וגם בסוריה - איומי השימוש בכוח של האמריקנים הובילו את הסורים לחתום על ההסכם לפירוק של נשק כימי שהם בכלל הכחישו שיש להם.

היום, מחר, תגיע התשובה של נתניהו בדיוק באותו פורום, אלא שזה יהיה בווידאו, מרחוק, לא בצורה כה קרובה וידידותית כמו שהיה לנשיא אובמה.