מי אחראי לחיסול המסתורי בלבנון?

חיזבאללה ספג מכה כואבת: חסן אל-לאקיס, אחד מבכירי הארגון ששימש ראש המערך הטכנולוגי שלו, נרצח ביריות סמוך לביתו בביירות. מי היה האיש, עד כמה דומיננטי הוא היה בארגון ומי רצה לחסל אותו?

בדרג הבכיר ביותר. חסן אל-לאקיס (חדשות 2)

אבהיר שחסן אל-לאקיס, שחוסל בלבנון, הוא באמת ובתמים אחד האנשים החשובים ביותר בדרג הבכיר ביותר של הפיקוד הצבאי של חיזבאללה. 30 שנה הוא מפקד בכיר בארגון, כמעט מאז הקמתו. במסגרת תפקידו, בין היתר, הוא בדק איך גורמים לטילים להיות מדוייקים יותר ואיך מפעילים מזל"טים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הוא האיש שעמד מאחורי רשת התקשורת הפרטית שחיזבאללה פרס ברחבי המדינה - בניגוד לעמדת ממשלת לבנון - כדי למנוע מצה"ל ומגורמים אחרים לצותת ולהאזין לו. הוא האיש שהיו באים אליו בכל בעיה טכנית. הוא היה אחראי על פיתוח ועל קידום של פרויקטים שונים בארגון.

מעבר לכך, חסן אל-לאקיס היה גם איש אמון של חסן נסראללה. הוא לא הופיע על במות ושמו לא הוזכר בפומבי. אלא שכל מי שעוקב במשך השנים אחר חיזבאללה, יודע היטב שאל-לאקיס ממלא תפקיד חשוב מאוד. ולכן, כל מי שרוצה לפגוע בחיזבאללה - ולא חסרים כאלו - היה רוצה לפגוע באיש הזה.

לבנון הופכת לזירה מרכזית בקרבות הסונים והשיעים

אנחנו רואים את לבנון, לפחות בחלקים שלה, הולכת ומסתפחת למלחמת האזרחים הנוראה בסוריה. קחו למשל את העיר טריפולי, "בירת הצפון" כפי שמכנים אותה הלבנונים. זו העיר השנייה בגודלה בלבנון, וכעת היא חצויה בין שני מחנות. מצד אחד - שכונה של עלאווים הנתמכים בנשק וכסף על ידי חיזבאללה ואסד, ומצד אחר - הסונים בשכונות האחרות. הם נלחמים לסירוגין אלה באלה לאין קץ.

אהוד יערי (חדשות 2)
ובכלל, ניתן לראות זליגה של המלחמה לתוך אזורים שונים בבקעת הלבנון, ואחת העדויות לכך היא סדרת הפיגועים שהיו בתוך מעוז חיזבאללה, בדאחייה, בפרבר הדרומי של ביירות, כולל החיסול שבוצע אמש בחצות הלילה.

חיזבאללה מבין שהוא משלם מחיר על מעורבותו הצבאית הנמשכת בסוריה. חיזבאללה מבין שבתוך לבנון ישנם גורמים המעיזים לקום נגדו, בפעם הראשונה מזה שנים, ולבצע התנקשות נועזת כמו זו.

דבר נוסף שניתן ללמוד על החיסול הוא שמדובר היה בפעולה מתוכננת ומסודרת. לפי הדיווחים האחרונים, חסן אל-לאקיס נרצח על ידי אקדוחן אחד בחמש יריות, כשאיש אחד נוסף היה במקום כדי לבצע את המילוט, וזהו. לא יותר מזה. אין ספק - זו לא סתם התנפלות של ג'יהאדיסטים.