המהומות באוקראינה: המפגינים בקייב לא מתכוונים לעזוב

באוקראינה נערכים ללילה נוסף של הפגנות נגד הנשיא בכיכר העצמאות בקייב, המקום שהפך למוקד המחאה. הנשיא הפרו-רוסי, ינוקוביץ' שאת התפטרותו דורשים המפגינים - הנחה את כוחות הביטחון להשליט סדר בכל מחיר ואכן אתמול נפצעו יותר ממאה מפגינים ושוטרים. ערד ניר על הימים הסוערים שעוברים על אוקראינה

הבוקר פרצו רבבות מפגינים אוקראינים למשרדי הממשלה בקייב כשהמטרה שסימנו לעצמם ברורה: "הממשלה חייבת להסתלק, וחיים חדשים וכלכלה חדשה צריכים להתחיל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש התייצבו המפגינים שמוחים על מה שהם מכנסים "התרפסותו" של הנשיא ויקטור ינוקוביץ' בפני נשיא רוסיה ולדימיר פוטין - מול כוחות גדולים של שוטרים אוקראינים, שביקשו למנוע מהם להגיע אל סמלי השלטון.

חלק מהמפגינים נעמדו מול השוטרים כשהם מנופפים בדגלי אוקראינה, אחרים תקפו אותם באבנים. אלה מצידם לא בחלו באמצעים - עשרות נפצעו, רבים פונו לבתי חולים.

מאות אלפי המפגינים יצאו בלילות האחרונים לרחובות קייב הבירה, כדי למחות על תפנית של הרגע האחרון, שבה נמנע הנשיא ינוקוביץ' לחתום על הסכם לשיתוף פעולה כלכלי עם האיחוד האירופי ופנה תחת זאת לולדימיר פוטין מרוסיה, ידידו משכבר הימים.

עורך דסק החוץ, ערד ניר (חדשות 2)

ההפגנות האלה הן הגדולות שנרשמו באוקראינה מאז המהפכה הכתומה לפני 9 שנים. מהפכה שבסופה הודח הנשיא ינוקוביץ' בבחירות דמוקרטיות ולאחר מכן שב ונבחר לנשיאות. מהפכה שאחת הגיבורות שלה, יוליה טימושנקו, חצתה את הקווים וחברה לינוקוביץ', ואחר כך שוב הקימה לו אופוזיציה במהלך שהוביל אותה למאסר ממושך. באיחוד האירופי דורשים עכשיו את שחרורה המיידי.

המפגינים הרבים הגיעו לקייב מרחבי אוקראינה. הם לא מתכוונים לעזוב עד שישיגו את מטרתם, ולפי שעה נערכים לשהות ארוכה.