אחרי ההסכם עם אירן, מצבה של ישראל טוב יותר

אולי כדאי להתעלם מגינוני הפוליטיקאים בארץ ובעולם כדי להבין שההסכם שהושג בין המעצמות לבין האירנים, אינו רע כל כך לישראל כפי שחושבים. אירן, שעד כה דהרה לעבר הגרעין, התחייבה להאט את הקצב ואף הסכימה לפיקוח הדוק הרבה. אהוד יערי בטור פרשנות מיוחד

מדעני הגרעין באירן יאלצו להאט את הקצב (AP)

בבוקר שאחרי חתימת ההסכם בין אירן למעצמות, ישראל צריכה לשאול עצמה אם מצבה רע יותר או שאולי הוא השתפר. במקרה הזה, התשובה השנייה - היא התשובה הנכונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אולי צריך להקשיב פחות לפוליטיקאים, הן לאלה מישראל והן לאלה מסביב לעולם. בשורה התחתונה, ההסכם שהושג, על אף מגרעותיו - מועיל לישראל. אסור להתעלם אמנם מהחורים שיש בו ומהחללים הגדולים שבין סעיפיו, אך בסופו של יום אין לישראל סיבה לגזור על עצמה אבל במעמד חתימת ההסכם.

במסגרת ההסכם שהושג, האירנים עוברים ממצב של דהירה מטורפת לעבר הגרעין בחזית רחבה, למצב של הליכה איטית, פסיעה תחת פיקוח - אולי לא מספק, אך די הדוק. ההסכם ההתחלתי שהושג נוגע בכל הנקודות החשובות, פרט לחלק הצבאי בתכנית הגרעין האירנית.

אהוד יערי, פרשן העולם הערבי (חדשות 2)

ההסכם החדש אינו מאפשר לאירנים לפתח עוד יותר את מתקני הגרעין שברשותם. הם ייאלצו לפרק את אשכולות הצנטריפוגות, ואף יאלצו להסתפק באלו המיושנות שברשותם. בהתחשב בידע שנצבר בידי האירנים ובקצב התקדמותם עד כה, אין צורך להתאבל על ההסכם.