למה זה פשע להיות עשיר?

עם סיום מערכת הבחירות לראשות העבודה, דבר אחד הפריע לי. למה זה נהיה פשע להיות אדם עשיר? למה בוז'י הרצוג, שהרוויח את כספו ביושר, נחשב פחות מנהיג לגיטימי? הטיעון שאיש עשיר לא יכול להיות מנהיג פועלים מקומם אותי, מי שעשה את הכסף שלו מהכישרון שלו זה לא רק בסדר, אלא זה מעורר השראה

טוב, ההצבעה בפריימריז במפלגת העבודה הסתיימה. מרגיש לי בול הזמן להגיד שדבר אחד מאוד הפריע לי עם מערכת הבחירות הזאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איכשהו זה נהיה פשע להיות אדם עשיר. יצחק (בוז'י) הרצוג הוצג שוב ושוב כבן עשירים מפונק שלא יכול להנהיג את מעמד הפועלים, כי הוא לא משם. הוא לא פועל. כי יש לו הרבה כסף. אתם יודעים, דברים דומים אמרו גם על יאיר לפיד. מה לו ולמעמד הביניים, הוא עם המיליונים שלו בבנק והמשכורת הגבוהה. מה הוא מבין בזה.

אני מודה שהטיעון הזה מקומם אותי פעם אחרי פעם, והוא יקומם אותי גם בפעם הבאה. ממתי זאת עבירה להיות אדם אמיד. או אפילו אדם עשיר. אם עשית את הכסף מהכישרון שלך, אז לא רק שזה בסדר, זה גם מעורר השראה. אם לא קיבלת אותו מכל מיני טייקונים עם מבט של ציפייה בעיניים, אתם יודעים על מה אני מדבר, אלא עשית אותו מהכישרון שלך, לא רק שזה בסדר, זה גם נותן תקווה. הנה, אני אומר לילדים שלי, תראו את יאיר, מכישרון כתיבה ויכולת ביטוי הוא נהיה איש עשיר. לכו תכינו שיעורים!

ממתי עושר הפך להיות פגם?

אז בוז'י הרצוג שווה משהו כמו עשרה מיליון שקל. כל שקל שם, עד כמה שידוע לי, הוא שקל ישר. חלק ירושה מאביו המנוח, שגם הוא עשה את הונו בכישרון רב וביושר של סרגל, ואת רוב הירושה - ככה לפי פורבס ישראל, זה לא שיש לי גישה לחשבונות המשפחה - בוז'י העביר לאמא שלו; וחלק מההון הוא מעבודה ומהכישרון שלו כעורך דין.

ממתי זה לא בסדר, תגידו? ממתי זה פגם בביוגרפיה? ממתי זה פוסל אדם מלהנהיג? האם שר הבריאות צריך להיות חולה, בשביל לעמוד בראש מערכת הבריאות? האם הפסיכיאטר המחוזי חייב להיות סכיזופרן בעצמו? האם שופט צריך להיות עבריין? האם אדם בכיסא גלגלים לא יכול להיות מאמן כדורגל?

אה, אומרים לי, אבל איך אדם ששווה עשרה מיליון יכול לשוות בנפשו שהוא יכול להנהיג מפלגת פועלים. אני אענה לכם במילים של ג'ניס ג'ופלין, ששאלו אותה איך כאישה מסודרת לגמרי מבחינה כספית היא יכולה לשיר בלוז, מוזיקה של אנשים שהעולם השתעל עליהם, כמו שדפנה אומרת. ועל זה ג'ניס ג'ופלין ענתה, עכשיו כשיש לי כסף אני לא צריכה לדאוג לפרנסה ויכולה להתמקד בלשיר את הבלוז כמו שצריך.