עלות הטיפול בפצועים הסורים בישראל: 20 מיליון שקלים

מצבם של בתי החולים הממשלתיים בישראל לא פשוט. רק לפני מספר שבועות חלק מהם הפסיקו לשלם חשבונות בשל גרעונות, ועתה עליהם לשאת בהוצאה נוספת, לא מתוכננת, של לא פחות מ-20 מיליון שקלים על הטיפול בפצועים הסורים

הטיפול בפצועים הסורים עולה הרבה כסף למדינת ישראל ובכל שבוע מתווספים עוד ועוד פצועים. יותר מ-300 פצועים כבר טופלו בבתי החולים בצפון מתחילת השנה. אבל מי משלם את החשבון?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כרגע בבית החולים זיו בצפת, במחלקה האורתופדית, יותר מחצי מהמאושפזים הם פצועים סורים. גם במחלקה הנויורכירורגית של בית החולים הממשלתי בנהריה, כשליש מהפצועים המאושפזים הם סורים.

עד עכשיו עלות הטיפול בפצועים הסורים, מוערכת בכ-20 מיליון שקלים. לאחרונה קיבלה המדינה החלטה לפיה אופן התשלום על הפצועים, יתחלק בין משרד הביטחון למשרד הבריאות. משרד הביטחון אמור לשלם שליש מהעלות ואת השאר, משרד הבריאות.

אך השאלה הגדולה נותרה בעינה - מהיכן יגיע הכסף? בכיר בבתי החולים הממשלתיים אומר כי למרות הרצון הטוב לעזור לפצועים הסורים על בסיס הומניטרי, לא ייתכן שזה יבוא על חשבון החולים הישראלים.

הפצועים הסורים הם אינם המטופלים היחידים חסרי אזרחות ישראלית שמגיעים לטיפול בארץ. הרבה בתי חולים בישראל מטפלים בחולים ובפצועים פלסטינים. אך במקרה שלהם התשלום מגיע ישירות מהרשות הפלסטינית.

מנגד נמצאים גם מטופלים שהם מסתננים מאפריקה. גם להם אין ביטחו רפואי ולכן אין שום גורם שיממן את הטיפול שלהם. אותה מעמסת תשלום נופלת על בתי החולים שממילא נמצאים במצוקה כלכלית.

הישראלים הם אלו שמשלמים את המחיר

המצב כרגע הוא מאוד לא פשוט, אך צריך לזכור - כשמגיע לבית חולים פצוע, קודם כל מטפלים בו ואחר כך בודקים מי ישלם. לכן בהרבה מאוד מקרים, אין מי שישלם.

השמיכה הטיפולית היא קצרה, כשלוקחים ממקום אחד זה חייב לברוח ממקום אחר. בסופו של דבר כשמגיעים פצועים וחולים ישראלים, הם אלו שעלולים לקבל טיפול פחות טוב.