רפורמת הבריאות מרסקת את אובמה

רק ההיסטוריה תשפוט אם תכנית הבריאות של אובמה היא תכנית שטובה לארצות הברית, או כישלון שיהדהד עוד שנים רבות. בינתיים, הבעיות והתקלות בניסיון להוציא אותה אל הפועל מדרדר את אובמה לשפל חדש בסקרי שביעות הרצון

הנשיא אובמה רצה שינוי (רויטרס)

היזהרו במה שאתם מבקשים. נשיא ארצות הברית ברק אובמה נלחם בחירוף נפש למען הרפורמות בבריאות אבל הוצאת התכנית שלו לפועל הופכת לנקודת השפל של הנשיאות שלו. "אין ספק, השקת תכנית הבריאות הייתה קשה בהרבה ממה שציפינו", הוא אמר השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סקרים אחרונים מצביעים על כך שגם הציבור האמריקני מושפע מההשקה הקשה והנשיא אובמה מעולם לא סבל מאחוזי תמיכה נמוכים כל כך. על פי סקר של רשת CBS שנערך השבוע, רק 37% מהאמריקנים מרוצים מהתפקוד של הנשיא. הסקרים מצביעים על כך ש-57% מהאמריקנים מתנגדים למדיניות של אובמה - עליה של 8% מסקר שנערך לפני חודש.

העיתוי לא מקרי. אלו השבועות הראשונים להפעלת תכנית הבריאות של אובמה - ארגון מחדש של האופן שבו האמריקנים משיגים ביטוח בריאות. כעת יצטרכו מיליונים לקבל את הביטוח באמצעות מוסדות ממשלתיים המשמשים כמטווחים לחברות הביטוח, למרות שהנשיא הבטיח שוב ושוב שמי שירצה לשמור על הביטוח הישן שלו - יוכל לשמור עליו.

אמריקנים רבים למדו במהירות שסוכנויות הממשל לא בהכרח מקלות על הרכישה של ביטוחי בריאות. אתר תכנית הבריאות האמריקנית נפל מספר פעמים, לא עודכן ונחשב לכישלון מתמשך מהרגע שבו הושק לפני חודשיים.

תכנית הדגל הפכה לנזק תדמיתי

הממשל מתקשה להתאושש (רויטרס)
האמינות של אובמה סבלה ממכה רצינית בהרבה כשהאמריקנים למדו שהם לא יוכלו לשמור את ביטוחי הבריאות שלהם, למרות הבטחות קודמות. על פי תכנית הבריאות של אובמה, יש סטנדרטים מינימליים לביטוח בריאות וחלק מהחברות מבטלות מדיניות שלא טועמת את הסטנדרטים האלה. ההבטחה המוכרת ביותר שהנשיא הבטיח בנוגע לתכנית הדגל שלו - הפכה להונאה. הממשל אלתר ומצא פתרון, אבל הנזק לתדמיתו של הנשיא כבר נעשה.

"אני חושב שזה לגיטימי מבחינתם לצפות ממני לזכות בחזרה באמונם, במיוחד בנושא תכנית הבריאות, אבל גם במגוון רחב של נושאים אחרים", אמר אובמה. רק לא מזמן היו אלה הרפובליקנים שחזו בצניחה בפופולאריות שלהם בשל המאבק על תכנית הבריאות של אובמה. הם בלמו את מימון התכנית וגרמו להשבתת הממשל הפדרלי למשך 15 יום, בניסיון לשבש את הפעלת התכנית. כעת הם נהנים להגיד "אמרנו לכם".

"האנשים שרואים את עצמם כצדיקים היום הם אותם מיליוני אמריקנים בכל רחבי היבשת שזעקו ואמרו שהחוק הזה לא יעבוד", אמר הסנאטור הרפובליקני טד קרוז, אחד ממתנגדיה המסורים ביותר של התכנית, "היא פשוט אסון", הוא אומר.

הנשיא אובמה החל בכהונתו באמצע משבר כלכלי ועמד באתגרים שהציב - לסיים את הלחימה באפגניסטן ועיראק. כמו בעיות רבות אחרות שבהם הוא טיפל כנשיא, אלו בעיות שנכפו עליו. אבל בנושא ביטוח הבריאות - לאובמה אין את מי להאשים. ההיסטוריה היא זו שתשפוט אותו ותכריע האם התכנית תירשם כהישג או כבעיה הגדולה ביותר שהוא יצר עבור ארצות הברית.