קצין במשלחת הישראלית לפיליפינים: "משימה מדהימה, סיפוק אישי עצום"

בעוד שתושבי מדינת האיים אוספים את השברים לאחר הטייפון ההרסני שפקד אותם והותיר מאות אלפים מהם חסרי בית, מספר קצין בפיקוד העורף שנשלח לסייע לאוכלוסייה על העבודה עם הקהילה המקומית. את שראו עיניו הוא מתאר ביומן מסע שכתב. "היה יום קשה והעבודה רבה, אבל חיוכי התלמידים שווים את זה"

"נחשפים לאוכלוסיה המקומית". סרן אסף דילר (דובר צה"ל)

כיצד נראית עבודת משלחת צה"ל בפיליפינים? סרן אסף דילר, מ"פ בגדוד קדם בפיקוד העורף, מדווח מהשטח ומתאר את העבודה עם הניצולים: "הסכמנו שהיה יום קשה והעבודה הייתה רבה, אבל חיוכי התלמידים והסיפוק האישי שלנו היו שווים את זה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יום א': רוב הצוות נמצא באחד מבתי הספר שניזוקו. עלינו על רכב ונסענו אליהם. בבית הספר לומדים 1,200 תלמידים מגן חובה ועד כיתה ו'. בשגרה מנהל בית הספר כ-20 כיתות לימוד. רוב המבנה נהרס בעקבות הסופה והתחלנו לשקם אותו. המשימה מדהימה בפני עצמה, מה יותר מרגש מלתת את הזכות לילד בכיתה א' לפתוח את שנת הלימודים ביומה הראשון?

חוץ מזה, אנו יוצאים מנקודת ההנחה שהחזרת התלמידים לבית הספר תגרום להחזרת ההורים לעבודה, מה שיוביל את העיר ההרוסה הזאת להתניע מחדש את הכלכלה המשותקת שלה. הצוות שהיה פה מהבוקר השמיש כבר ארבע כיתות, הרים קירות וחיזק קירות. תושבי המקום מתפלאים על הספק העבודה, הם אינם מבינים שנדרש פה כח עבודה גדול, מברגות ומסורים. בסך הכל השמשנו 7 כיתות ומחר יוכלו לחזור ללימודים 350 תלמידים.

היום יצאה משלחת החילוץ כולה את כותלי בית החולים והמוטיבציה גבוהה. ניכר כי צריך אותנו גם בבית החולים עצמו. נדרשו מספר עבודות במהלך היום וחיפשו אותנו. אנחנו מתארגנים לשינה, מחר יהיה יום קשה וישנן מספר עבודות רחוקות מבית החולים.

"מצב האוכלוסיה המקומית רע". נזקי הטייפון (רויטרס)

יום ב': חזרנו לבית הספר "בוגו סיטי סנטר". היום זהו היום שבו התלמידים חוזרים ללמוד. במהלך שלוש השעות הראשונות הסתובבנו בין הכיתות וראינו את התלמידים. היה טוב לראות את העבודה של אתמול משתלמת.

לימדנו את התלמידים מילים ושירים בעברית והתרגשנו מאוד. המורים הסבירו לתלמידים כי אנו קצינים מהצבא של ישראל שבאו לפיליפינים בעקבות הסערה על מנת לעזור לעם הפיליפיני ולילדים בפרט.

"כוח עבודה גדול". משלחת צה"ל לפיליפינים (דובר צה"ל)

הפרויקט האחרון בבית הספר הוא אולם הכנסים. תקרת האולם קרסה לחלוטין והיה צורך לפנות את ההריסות ולהשמיש את האולם. לקראת הערב סיימנו לעבוד. מנהלת המוסד החינוכי ניגשה להגיד תודה והיה נראה שהיא נרגשת. ביקשתי מהתלמידים לברך את שני הדברים היקרים לי: הראשון הוא אשתי ושני בניי, והשני הוא החיילים והמפקדים שלי.

בדרך חזרה לביה"ח דיברנו בינינו לבין עצמינו - הסכמנו שהיה יום קשה והעבודה הייתה רבה, אבל חיוכי התלמידים והסיפוק האישי שלנו היו שווים את זה! זהו היום השני שאנו מבצעים עבודות מחוץ לבית החולים. אנו נחשפים לאוכלוסיה המקומית באופן הכי אישי שיש. מצבם רע, הם רעבים ובעיקר לא יודעים איך לעזור לעצמם. השבוע הפלוגה שלי מבצעת אימון חילוץ בישראל. זהו רגע אבסורדי בו הפלוגה מתאמנת על הייעוד הכ"כ חשוב שלה כאשר המ"פ שלה מגשים את הייעוד.