מוקדם לדבר על האטה כללית במשק

הצמיחה במשק ברבעון השלישי של השנה הסתכמה ב-2.2% - נתון מאכזב שמקורו בעיקר בירידה משמעותית בייצוא. עם זאת, נתונים חיוביים אחרים כמו השקעת מפעלים במכונות או הצריכה הפרטית, מעידים על כך שמוקדם להכריז על האטה כללית במשק, ויש להמתין לפחות לנתוני הצמיחה של הרבעון הנוכחי

נתוני צמיחה מאכזבים. שר האוצר לפיד (רויטרס)

נתון פושר מאוד שפרסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביע על כך שהצמיחה במשק ברבעון השלישי של השנה הסתכמה ב-2.2% בלבד. מה גרם לאחוז הצמיחה הנמוך והאם מדובר בסימן ראשון להאטה כוללת במשק?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורם העיקרי לנתון המאכזב הוא בעיה בייצוא, שירד ביותר מ-16% ברבעון השלישי - הוכחה נוספת לכך שהתעשייה הישראלית מתקשה להתמודד לאורך זמן עם שער דולר נמוך כל כך, שעומד סביב 3.5 שקלים לדולר.

קרן מרציאנו (חדשות 2)

עם זאת, כשמסתכלים על שאר הקריטריונים והפרמטרים, מתקבלת תמונה לא רעה בכלל. כך למשל, כשמדברים על ההשקעה של מפעלים במכונות חדשות, או על הצריכה הפרטית. מסיבות אלה מוקדם עוד לדבר על האטה כוללת במשק. נתוני הרבעון הקרוב יסייעו להסיק מסקנות בנוגע למגמה. בשלב הזה צריכות להידלק נורות אדומות, אבל אין צורך להיכנס להיסטריה.

הבעיה שמציב השקל החזק היא בעיה משמעותית מאוד, שמעיבה על התעשייה הישראלית. דיונים ראשונים כבר החלו בין משרד האוצר לבין בנק ישראל, בנוגע לשורה של פעולות משותפות שעשויות לעצור את המגמה. הבשורה הטובה היא ששני הגופים הללו מדברים ועובדים ביחד. הבשורה הרעה היא שהם עדיין לא החליטו על צעדים אופרטיביים.