מציאות חדשה של טרור בשטחי יהודה ושומרון

לאור התרבות פיגועי המחבלים הבודדים בחודשים האחרונים, ההערכה המובילה במערכת הביטחון היא כי הם צפויים להימשך גם בתקופה הקרובה. בפיקוד מרכז כבר תגברו כוחות להתמודדות עם המצב החדש ונערכים לחיכוך עם הפלסטינים באזור

הערכה: פיגועי הבודדים יימשכו (חדשות 2)

קולות שנשמעים בתקופה האחרונה מרמזים כאילו ישראל מתמודדת בחודשים האחרונים עם אינתיפאדה חדשה - זאת עקב מספר הפיגועים שביצעו מחבלים בודדים ושהביאו למספר הרוגים ישראלים - רובם חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אז לא, לא מדובר באינתיפאדה חדשה כי אין המונים שיוצאים לרחובות בזעם, אבל תופעת הפיגועים הבודדים ללא ספק מטרידה את מערכת הביטחון. קשה מאוד להתמודד עם פיגועים מעין אלה - שבהתחלה הגדירו כנקודתיים, ולאט לאט מתרבים. את כל הנקודות האלה כבר אפשר לחבר לקו שלם שמשליך על מציאות חדשה.

המצב בשטח כבר נראה אחרת. בפיקוד מרכז כבר תגברו את הכוחות בכל מקום שבו יש חיכוך אפשרי עם פלסטינים - אמנם לא באופן דרמטי, אבל הגבירו את נוכחות הכוחות הישראליים באזורים שונים במרחב הפיקוד.

יחד עם זאת , נאלצת מערכת הביטחון להתמודד עם בעיית חדירת השוהים הבלתי חוקיים לישראל, שגם בגללה נגרמים פיגועים מעין אלה שחווינו בחודשים האחרונים. אלא שהטיפול המשפטי במי שמעסיק ומלין את אותם שב"חים הוא לא מספק.

יש להבין שאנו נמצאים במציאות אחרת בגדה המערבית. נראה שפיגועי הבודדים האלה "תפסו" - וההערכה היא שיבואו עוד פיגועים מהסוג הזה. נראה שאי אפשר לעצור פיגועים מסוג כזה, אבל לפחות לנסות - ולא עושים את זה מספיק.