השוהים הבלתי חוקיים - מתכונת לפיגועים

רצח החייל היום הוא חלק משורת פיגועי "אווירה" - התחושה כי ניתן לבצע בהצלחה פיגועים. ככל הנראה לא מדובר בהתארגנות, אלא בהחלטות של יחידים, ולכן קשה לעצור אותם לפני שהם מבצעים את הפיגועים הרצחניים. אז איך ניתן למנוע את הפיגוע הבא? על ידי מלחמה בתופעת השוהים הבלתי חוקיים, שמייצרים מתכונות בטוחה למחבלים

החשוד ברצח, היום (משטרת ישראל)

נדמה לי שגם רצח החייל היום בעפולה יוגדר בהמשך כפיגוע של אווירה - פיגוע אחד מזין את האחר, יוצר אווירה של אפשרות הצלחה בפיגועים כאלה. ברוב המוחלט של המקרים מדובר בהחלטה אישית של אדם כזה או אחר, ולכן קשה מאוד לסכל פיגוע מהסוג הזה בטרם הוא יוצא לדרך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההערכה היא כי גם במקרה הזה אין כנראה התארגנות ששיגרה את המחבל. אז מה בכל זאת אפשר לעשות כדי למנוע אולי את הפיגוע הבא מסוג זה? משפחתו של המחבל היא משפחה עתירת מחבלים אומנם, אבל הניסיון לפקוח עין על כל בני המשפחה לאורך זמן הוא כנראה בלתי אפשרי.

נקודה חשובה נוספת היא כי החושד ברצח הוא שוהה בלתי חוקי שעבר לשטח ישראל ושהה פה במשך כשבועיים או שלושה. גם הערב נעצר שוהה בלתי חוקי שהסתתר במשאית. תופעת השוהים הבלתי חוקיים היא מתכונת כמעט בטוחה למחבלים שנכנסים לישראל.

רוני דניאל (חדשות 2)

מה שעשוי למנוע את הפיגוע הבא על ידי שוהה בלתי חוקי יהיה להטיל עונשים כבדים יותר על מי שמבריח שוהים בלתי חוקיים, על מי שמעסיק אותם וגם לסגור את כל הפרצות שכולם יודעים היכן הן נמצאות. זה אולי ימנע פיגועים מצד השוהים בלתי חוקיים.