נתניהו צודק, אבל יש לזה מחיר

ברקע שיחות הגרעין בין אירן לשש מעצמות המערב בז'נבה והדיווחים על הסכם מסתמן ביניהן, טוען אודי סגל כי התעקשותו של ראש הממשלה על אי-הסכמה אמריקנית להסכם אמנם מוצדקת, אך המחלוקת הפומבית בין ישראל לארצות הברית עלולה להזיק

אודי סגל (חדשות 2)

נתניהו אומר שהעסקה המתגבשת עם אירן - רעה. איך נבחן זאת? כרגע נראה שאירן אכן מוותרת על מעט מאוד, ומקבלת הרבה. זה תלוי במסגרת - האם אירן מתחייבת למשהו בהסכם הסופי, ולמה זה יוביל. נתניהו אומר שזה יוביל לקריסת משטר הסנקציות, האמריקנים סבורים כי הכול הפיך - אם יראו לנכון, יוכלו להטיל את הסנקציות מחדש. זו עיקר המחלוקת בין נתניהו לנשיא אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לזכותו של נתניהו ייאמר שזה אמיתי. הוא באמת מאמין בזה וחי את זה, ומבטא תסכול אמיתי ממה שהוא רואה כטעות היסטורית. אבל נתניהו אינו היסטוריון - אלא מדינאי. הוא יכול להשפיע על דעת הקהל האמריקנית ואולי גם על כמה פוליטיקאים בתנועת הימין "מסיבת התה" בוושינגטון, אבל יש למדיניות המגפון הזו מחיר - והוא להיתפס כמי שמגיב מתוך רגש, לא שכל.

התגובה הזו שמה את ישראל בנקודה שבה היא מנסה לשכנע את העולם ולא מצליחה. מאחר ונתניהו הפך את המחלוקת בין ארצות הברית לבעלת בריתה במזרח התיכון לפומבית, מה המסר שאירן מקבלת אם קרי יחתום עמה על הסכם בכל זאת? מה המסר ששאר אויבי ישראל יקבלו?

גם האיום של נתניהו שאומר שאנחנו לא מחוייבים לעסקה הוא איום סרק. הוא לא יתקוף כל עוד מתקיים משא ומתן בז'נבה. בינתיים יש להמתין למה שיקרה שם בשוויץ בימים הקרובים.