אסד מתחיל במערכה מול הגולן

צבא סוריה פועל להרחקת המורדים מאזור הרמה ו"לרסק את מעוזיהם". המתקפה הסורית מתבססת על אלפי לוחמי מיליציה, ולעומתם המורדים הכריזו על גיוס חירום לקרבות - שצפויים להתקיים בסמוך לגבול עם ישראל

ארכיון (רויטרס)

המערכה הסורית מתחזקת - סמוך לישראל: כוחותיו של אסד מתחילים לכרסם במאחזי המורדים הסורים בגזרה הנושקת לגולן. בשלב זה הם חותרים להרחיק באופן מיידי את הסכנה של התחברות המורדים במרחב קונייטרה עם המורדים באזור הכפרי של מערב דמשק. אבל ישנם סימנים שלמתקפה יש מטרה שאפתנית יותר - לתפוס מחדש את קו הגבול עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לכן, אם תהיה לצבא המשטר תנופה מספקת, עלולים כוחותיו של אסד - ובהם יחידה של חיזבאללה בהדרכת קציני "משמרות המהפכה" האירניים - לרסק את מאחזי המורדים, הנהנים לטענת דמשק מגיבוי ישראלי ואף מסיוע צבאי.

ראש המודיעין הפוליטי הסורי, גנרל רוסתום ע'זאלה, טען היום (שלישי) שקציני צה"ל בכירים תידרכו את מפקדי המורדים כיצד להתגונן מפני המתקפה. במהלך ביקור בכפר הולדתו קרפא, שנתפס בינתיים על ידי המורדים, סיפר ע'אזלה שהמפגש עם הקצינים הישראלים התקיים סמוך לשפך נחל הרוקאד אל נהר הירמוך.

נערך למתקפה. אסד במדי צבא (יוטיוב)

המורדים הכריזו על גיוס רחב היקף

המתקפה הסורית מתבססת על כ- 4000 לוחמי מיליציות, שהמפקדה שלהם נמצאת בבסיס דיביזיה 9 בסנמיין, באזור דרעא. הם מצויידים בכלי ארטילריה חדשים מתוצרת אירן ומנהלים באמצעותם הפגזות מסיביות של מוצבי המורדים. עד כה לא דווח על הפגזות מהאוויר.

בשלב זה עלה בידי אנשיו של אסד לכבוש את התלים האסטרטגיים: תל מסיח ותל מרעי - החולשים על הכפרים שבשליטת המורדים. על פי ההערכות, הכפר דיר אל עדס קרוב ליפול לידיהם ואז הם יוכלו לשוב ולתקוף ממזרח למערב, וההפגזות יילכו ויתקרבו לקו הפרדת הכוחות בגולן.

אהוד יערי (חדשות 2)

המורדים מצדם הכריזו גיוס כללי במסגרת "הגיס הראשון"- קואליציה של חבורת מורדים שונות בגזרה זו, שאינה כוללת את לוחמי "ג'בהת א-נוסרא" - השלוחה הסורית של ארגון אל קאעידה - ואף לא את אנשי דאע"ש, שאינם פעילים באזורים אלה.

זהו קרב רב-משמעות מבחינת ישראל, שיכריע אם יצליחו האירנים להפוך את גבול הגולן לחזית פתוחה לפעולות טרור נגד ישראל. כישלון של האירנים במתקפה הנוכחית יהיה בבחינת חדשות טובות.