התוספת לתקציב הביטחון - לא פשרה

לאחר פרסום ההחלטה להוסיף לתקציב מערכת הביטחון 2.75 מיליארד שקלים הוציא שר האוצר הודעה לפיה מדובר בפשרה, אך בפועל מדובר בתבוסה של לפיד מול הלובי הביטחוני של יעלון וגנץ. בסופו של דבר ההבטחות של לפיד למעמד הביניים התבררו כדיבורים בלבד

התוספת לביטחון – כישלון של לפיד (דובר צה"ל)

החלטת הקבינט להוסיף לתקציב הביטחון קרוב לשלושה מיליארד שקלים היא ניצחון ברור של מערכת הביטחון על שר האוצר יאיר לפיד. לפיד הוכיח שהוא רק מדבר אבל לא מסוגל להביא תוצאות מול נתניהו ומול שר הביטחון יעלון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק לפני ארבעה חודשים יעלון הרים אצבע בממשלה בעד הקיצוץ של שלושה מיליארד שקל במהלך השנים 2013-2014, אך מה קיבלנו עכשיו בהחלטה הנוכחית? החזרנו את כל אותם שלושה מיליארד שקוצצו. אמנם 250 מליון שקלים כן יקוצצו מהתקציב, אבל במהלך חמש השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בתקציב הביטחון.

לאחר פרסום ההחלטה, הוציא לפיד הודעה לפיה מדובר בפשרה - אבל זאת לא פשרה. זה כישלון ברור שלו. כשיש לך עודפים, מי אמר שחייבים להעביר אותם דווקא לביטחון? כאשר יש עודפים לא ממהרים לבזבז אותם. בדרך כלל מעדיפים להוריד את הגירעון הגבוה, להעביר כספים לחינוך ואף להוריד מסים - בדיוק כפי שלפיד הבטיח.

כל ההבטחות של שר האוצר למעמד הביניים התבררו היום כקשקוש אחד גדול לאחר שצה"ל קיבל את כל העודפים. יש לנו גירעון ענק של מעל 4% והיום הציעו להוריד אותו לפחות מ-3% - אנחנו יודעים שמהלך שכזה יהיה מסוכן מאחר והחוב של ישראל כבר גדול מאוד. עלינו להשקיע בנושאי חברה, רווחה וחינוך. אי אפשר להגיד שרק קיצוץ בתקציב הביטחון הוא מסוכן. אם לא נסלול כבישים ולא נשקיע בבתי החולים אנשים ימותו.