כך נסגרה עסקת אסירים תמורת בנייה

ההסכמה על בנייה בשטחים תמורת שחרור אסירים אינה חדשה - מדובר בעסקה שסוכמה כבר לפני שלושה חודשים, עם חידוש השיחות המדיניות. לפי בכירים שנכחו בישיבה המכרעת, בנט אמר שיתמוך בשחרור האסירים. אך למרות הסיכום, התנגד בהצבעה בממשלה

העסקה שמאשרת בנייה בשטחים תמורת שחרור רוצחים לא סוכמה בשבוע האחרון, לקראת הפעימה הנוכחית. מדובר בעיסקה הרבה יותר רחבה - העסקה סוכמה ב-19 ביולי, לפני שלושה חודשים, ביום שבו הוחלט לחדש את המשא ומתן - בידיעתו של נפתלי בנט ובהסכמתו.

הצטרפו לדף הפייסבוק של אודי סגל

לאחר השיחה בין נתניהו לבנט, ראש הממשלה מסכם עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי שבכל פעם שישוחררו אסירים רוצחים - כפי שהתחייבה ישראל לפלסטינים - תהיה בנייה כדי להקל על השותפים הקואליציוניים. משבר האמון והאמינות כלפי בנט נובע מהעובדה שכל מי שהיה בחדר ידע שזה מה שנסגר, ובכל זאת בנט יצא בכל הכח נגד שחרור הרוצחים האחרון ונגד הקישור בין השחרור לבין חידוש הבנייה בשטחים.

כל הנוכחים בחדר באותו יום דרמטי של חידוש המשא ומתן טוענים שבנט אמר שיתמוך בשחרור, אך אנשי בנט טוענים שהוא בסך הכל התחייב לא להפיל את הממשלה. אלו העדויות שאספנו מה-19 ביולי, כמה שעות לפני שקרי הודיע שחוזרים לשולחן המשא ומתן:

נתניהו אמר בטלפון לקרי, שהמתין לתשובתו, כי "אני צריך את הסכמת השותפים הקואליציוניים שלי - בלי זה אין עסקה". נתניהו שוחח עם לפיד בטלפון וקרא לבנט לפגישה.

בחדרו של נתניהו ישבו שר הביטחון יעלון, היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ושגריר ישראל בארה"ב הנכנס רון דרמר, בזמן שלבני מחכה בחוץ. יעלון הציג לבנט את המצב: "ישראל לא תסכים להקפאה או להכרה בקווי 67', ושחרור אסירים זו האפשרות הכי פחות גרועה", אמר שר הביטחון לשר הכלכלה.

בנט: "אני יכול לחיות עם זה"

בנט, על פי עדות ששמעתי מכמה אישים שנכחו בחדר, אמר: "זה קשה, אבל אני תומך". לאחר הדברים האלה, היועץ עמידרור מסביר שלא יהיו הגבלות על הבנייה בשטחים - זה חלק מהעסקה. העדים לפגישה מספרים שבנט אמר: "אני אבלע את זה, אם זה יהיה קשור לבנייה". ביציאה מהחדר לבני פגשה בבנט ושאלה: "נו?, נסגר? ", ובנט השיב לה: "אני יכול לחיות עם זה".

נתניהו ביקש שיקשרו אותו שוב לשר החוץ קרי ודיבר איתו בפעם הרביעית באותו היום. נתניהו אמר לקרי: "יש הסכמה של השותפים, אבל תידרש בנייה בכל פעם שיהיה שחרור - זה יקל עליהם". חצי שעה אחרי הפגישה בנט התקשר לנתניהו ואמר שהוא לא יכול לתמוך במהלך.

נתניהו רתח: "מה אתה חושב שזה משחק פוליטי? אתה שר בממשלה! מה הכוונה תימנע? אתה לא יכול להתהפך!". השיחה הסתיימה ונתניהו דיווח שבנט יימנע. שר הביטחון יעלון התקשר גם הוא לבנט כדי לשכנע אותו לתמוך. בערב הודיע קרי בירדן על חידוש המשא ומתן. ביום ראשון בישיבת הממשלה בנט מתנגד - בניגוד להבנות. כל העדים לפגישה מחליטים לשתוק, עד השבוע.

מלשכת השר בנט נמסר בתגובה: "לא היה ולא נברא- השר מעולם לא הסכים לשחרור מחבלים, הודיע שיצביע נגד ההחלטה בממשלה ועמד במילתו. כל אמירה אחרת היא שקרית".