דעה: הלחץ של ההורים עבד טוב מדי

משרד החינוך עשה לעצמו חיים קלים והודיע שלא יאכוף את חוק חינוך חובה לגילאי 3. מי שיפסיד הם בעיקר ההורים, שהפעם טעו בגדול, והילדים, שבמקום טיפול מקצועי ומיומן, עלולים ליפול קרבן לחלטורה. דפנה ליאל על פרק מביך נוסף בעלילות החינוך לגיל הרך

מי ישמור על הילדים? (רויטרס)

אתמול הסתיים לו עוד פרק מביך בעלילות החינוך של הגיל הרך. משרד החינוך הודיע שלא יאכוף את חוק חינוך חובה לגילאי 3, וההורים, שאינם מעוניינים בחינוך הציבורי צפוף, יוכלו לרשום את ילדיהם לכל גן פרטי שירצו. הלחץ של ההורים עבד טוב מדי.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של דפנה ליאל

במקרה הזה ההורים טעו, ובגדול - משרד החינוך עשה לעצמו חיים קלים והודיע שלא יישם את חוק שהמדינה עצמה חוקקה, ומי שיפסיד מזה הם בראש ובראשונה ההורים והילדים. עכשיו גם יש למשרד החינוך תירוץ מצוין להותיר על כנו את המצב הקטסטרופלי בגנים הציבוריים שאליהם הולכים רוב הילדים כי גם ככה להורים ניתנת זכות הבחירה.

ההורים יצאו מתוך נקודת הנחה שאם החוק יאושר הם ייאלצו לשלוח את ילדיהם לחינוך ציבורי או לחינוך פרטי שזכה להכרה בניגוד לרצונם, אבל האמת היא שהחוק היה מחייב את הגננות הפרטיות לעמוד בסטנדרטים מסוימים כפי שקורה במדינות מתוקנות- קודם כל לטובת הילדים!

אין שום סיבה בעולם שגן ילדים לילדים בני 3 יהיה חלטורה! הגנים צריכים לעמוד בסטנדרטים בסיסיים של איכות חינוכית, מרחב בטיחותי, תברואה ובטיחות וגן שאינו מסוגל לעמוד בכך מוטב שישתפר או ייסגר.
הגנים הפרטיים טוענים שאם יאלצו אותם ליישר קו עם הסטנדרטים של משרד החינוך הם ייסגרו בשל העלויות הכבדות - אם כן, מה זה אומר עליהם? למה האינטרס הכלכלי של הגננות צריך לבוא לפני האינטרס של שמירה על תקנים בסיסיים? מי שרוצה לחנך ילדים צריך להשקיע, והרבה.

מה יעשו אזובי הקיר?

ונוצרת עוד בעיה. בגן פרטי שזכה להכרה ההורים גם זכאים לחינוך חינם עד הצהריים. החשש של הגננות הוא שהגן יהפוך להיות לא רווחי, שכן הורים לא ישאירו את ילדיהם בצהרון שממנו הן למעשה זוכות לרוב ההכנסות. לדעתי, יש לאפשר לגננות לתת קדימות להורים שמעוניינים גם בצהרון וזאת על מנת שהעסק הזה יהיה רווחי. אך הפתרון הוא לא להותיר את הילדים האלה בלי שום פיקוח.

דפנה ליאל (חדשות 2)


אין שום סיבה שבמדינת ישראל גננות לא יחויבו לעבור הכשרה מתאימה וקורס החייאה ראשונה כפי שקורה במדינות מתוקנות בעולם. כיום כולם יודעים שהגיל הרך הוא הגיל הקריטי ביותר מבחינה חינוכית והתפתחותית, וילד שלא יזכה למענה החינוכי הנכון בגיל הזה יתקשה להשלים פערים במשך שנים רבות. ילדים בגיל 3 כבר צריכים להיות בידיים מקצועיות ומיומנויות של גננות שיודעות לאתר את הקשיים שלהם, לטפל בהם נכון ולהעלות אותם על המסלול הנכון.

ויש עוד עניין - המסר. אם משרד החינוך מודיע שלא יאכוף חוק של מדינת ישראל, מה יעשו אזובי הקיר? אז נכון, יש רבים שחושבים שהחוק הזה הוא טיפשי ומיותר, אבל כל עוד הוא קיים יש לאכוף אותו . אם משרד החינוך אינו מרוצה מהחוק שיואיל לשנות אותו, אחרת גם אנשים פרטיים עלולים לחשוב שהחוק הוא בגדר המלצה בלבד.