הימין כפה את שחרור האסירים הביטחוניים

לא בכדי שרי הליכוד ויש עתיד כעסו על שרי הבית היהודי וישראל ביתנו במהלך הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. לטענתם מדובר במהלך שנועד להוציא את שרי הימין באור חיובי, בשעה שכל מהלך שחרור האסירים נוצר בשל סירובם להצעותיהם של הפלסטינים והאמריקנים לחידוש המשא ומתן

ימין נגד ימין: ציר פוליטי חדש נוצר בקואליציה, לאחר ששרי הבית היהודי וישראל ביתנו יצאו נגד שרי הליכוד בדיון על הצעת החוק של ח"כ אורית סטרוק למניעת שחרור מחבלים בכל מו"מ עתידי. שרי הליכוד גויסו על ידי ראש הממשלה נתניהו כדי להפיל את הצעת החוק של סטרוק.

הצטרפו לדף הפייסבוק של אודי סגל

השרים שהצביע בעד ההצעה: אורי אריאל ואורי אורבך מהבית היהודי והשרים יצחק אהרונוביץ, יאיר שמיר וסופה לנדוור מישראל ביתנו. השרים שהצביעו נגד ההצעה הם גדעון סער, גלעד ארדן לימור לבנת ויובל שטייניץ מהליכוד ושרי יש עתיד, יאיר לפיד, יעל גרמן ויעקב פרי. בבית היהודי כבר הודיעו כי יגישו ערער נגד המהלך והביעו צער על כך שהליכוד לא נרתם למאבקים נגד הטרור.

צריך להדגיש כי מדובר בעניין פוליטי. שרי הליכוד מאשימים את הבית היהודי ובעיקר את בנט על כך שביצעו תרגיל פוליטי שקוף, שכל מטרתו היא לגזור קופון על הציבור הימני. טענתם נכונה משום שמדובר בהחלטת ממשלה גמורה שכבר התקבלה והשחרור הנוכחי הוא אחד השלבים שלה.

שרי הליכוד תקפו את שרי הבית היהודי. סער תקף את בנט ואמר כי "שר שעומד בהלוויה של חייל וקושר בין ההחלטה לשחרור אסירים לבין המוות של אותו חייל זה מעשה הכי חמור ששר עשה אי פעם. זהו מעשה של שפלות מוסרית". לטענת השר אורי אורבך מהבית היהודי, מהלך שחרור האסירים הוא בעצם מטבע שעובר לסוחר לפני המשא ומתן. סער ענה גם לו ואמר: "אם לא נוח לך תתפטר". אורבך השיב לו: "אשקול בחיוב אך אענה בשלילה".

לבני ובנט היו במוקד הסערה. נתניהו שתק כשתקפו את לבני בימים האחרונים אבל בסופו של דבר, ברגע האמת, ראש הממשלה התייצב לצד לבני והורה לשרי הליכוד לתמוך בשחרור האסירים. הוא שלח את מזכיר הממשלה לשרים ואמר להם שאם יעצרו את מהלך האסירים הדבר יפגום בתהליך המדיני. שום דבר לא יכול לעצור את שחרור האסירים מאחר והייתה כבר החלטת ממשלה בנושא.

שרי הימין הביאו את שחרור האסירים

ציפי לבני אמרה בתגובה כי "הממשלה מקדמת תהליך מדיני שהוא אינטרס לאומי וביטחוני של ישראל. האחריות על כך היא של כל שרי הממשלה, גם של אלה שלא מבינים איך עובדת ממשלה וגם של אלה שלמעשה תמכו בכך בשתיקה או בתמורה לבנייה".

לבני מרמזת בכך לדבר האמיתי שעומד מאחורי המהלך הזה: כל עניין השחרור שהוא חלק מחידוש המשא ומתן. הוא נוצר לאחר שהימין לא רצה להקפיא בנייה כמו שדרש אבו מאזן ולא לדבר על קווי 67' כמו שהציעו האמריקנים ולכן ישראל נאלצה לשחרר אסירים. עכשיו אומרים אנשים כמו לבני ולפיד כי הימין בא ובוכה על הדבר שהם גרמו לנו לבחור בו. הם טוענים כי בעניין הזה יש אחריות ממשלתית ואחריות חברית בין שרים - עכשיו אל תהפכו אותנו לאלה שתומכים בשחרור אסירים ואתכם למתנגדים לשחרור.