עונת המסיק - תקופה רגישה ויקרה

עונת מסיק הזיתים בעיצומה, ולמרות שהיא נחשבת לאחת השקטות בשנים האחרונות, היא עדיין סובלת משיבושים הנובעים מהמתיחות בין המתנחלים לפלסטינים. במקביל, מחיר שמן הזית צפוי להתייקר, מיד תבינו למה

אל תגידו שלא הזהרנו: בחודשים הקרובים יאמירו מחירי שמן הזית. עונת מסיק הזיתים ביהודה ושומרון בעיצומה - דווקא בתקופה רגישה במיוחד שמזמינה עימותים בין פלסטינים למתנחלים. למרות זאת ולמרות העלייה בפיגועי הטרור, נראה שבפיקוד המרכז ובמנהל האזרחי עומדים לציין את אחת מעונות המסיק השקטות ביותר בגדה בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אבל זה לא תמיד עובר בשקט. רק בימים האחרונים הוגשו תלונות הדדיות על גניבת זיתים והשחתת עצים. ליד בורין שבצפון השומרון, למשל, הותקפו מוסקים ומתנדבים מארגון רבנים לזכויות אדם, בידי רעולי פנים שהיו חמושים באלות. בתקיפה נפצעו שני פלסטינים ושני ישראלים. כך גם בחוות שדה בר בגוש עציון, שם לטענת המתנחלים, ישנם פעילי שמאל ישראלים וגורמים אירופאים המנסים להפריע למסיק ומבעירים את השטח.

נתונים עדכניים שמציג ארגון "יש דין" מראים כי משטרת ישראל נכשלת בחקירה ובהעמדה לדין של מבצעי הפגיעה וההשחתה של עצי זית. מאז שנת 2005 נפתחו 211 תיקי חקירה לטענת הארגון. רק ארבעה מהתיקים הסתיימו בהגשת כתב אישום. כלומר, 97% מהתלונות אינן מוכחות והתיקים נסגרים.

זה משמעותי כיוון שרבים מהתושבים הפלסטינים בגדה המערבית נסמכים על חקלאות כמקור ההכנסה העיקרי. בראש ובראשונה הם נסמכים על ענף הזיתים, המספק הכנסה ותעסוקה לכ-100 אלף בתי אב. למעשה, 500 אלף בני אדם חיים מהזיתים בגדה. ביהודה ושומרון יש 60 אלף דונם שעליהם גדלים הזיתים, ומספר עצי הזית עומד על 7.2 מיליון עצים.

ועכשיו למחירים: גידול הזיתים נע בין שנת שפע לשנת צמצום באופן מחזורי והשנה אינה שנה טובה - הצפי השנה הוא שהמוסקים לא יגיעו ל-8,000 טונות של שמן זית בעוד הצריכה השנתית רק בגדה עומדת על כ-9,000 טונות שמן. בישראל אגב הצריכה השנתית עומדת על כ-16 אלף טונות. לכן, השמן לא יספיק השנה, לא יהיה ייצוא לארץ ואפילו נשקלת האפשרות לייבא שמן זית מספרד כדי לעמוד בביקוש.

וכך - אם מחיר ליטר שמן זית בגדה עומד על כעשרים וחמישה שקלים, ובישראל על כ-45 שקלים לליטר, המחירים עכשיו צפויים לעלות באופן משמעותי. במנהל האזרחי אישרו באחרונה באופן חריג להביא מירדן אלף טונות זיתים מזן "נבאלי מוחסאן" לכבישה.

שמן הזית הפלסטיני נחשב טוב, איכותו גבוהה והוא מופק בעיקר משני זנים, ה"נבאלי" וה"צורי" שבטעות רובנו מכנה אותו "סורי", אבל מקורו באזור העיר צור בלבנון ומכאן שמו.

וכדי להבטיח שאת הזהב הירקרק ימסקו ללא תקריות אלימות, מתנהל המסיק בפיקוד המרכז ובמנהל האזרחי כמו מבצע צבאי. הצבא מאבטח את הפלסטינים המוסקים, מפעיל מודיעין ומתאם את ההגעה לחלקות מול אנשי הרשות הפלסטינית, שחלקן נמצאות סמוך ליישובים יהודיים ואף בתוכם, במאמץ שהשנה הכל יעבור בשלום.